Od 14 marca w Ukrainie prowadzona będzie edukacja zdalna - o uruchomieniu lekcji online we współpracy z firmą Google poinformowało w swoich mediach społecznościowych ukraińskie ministerstwo edukacji i nauki. Z tego rozwiązania będą mogły korzystać również chętni uczniowie i uczennice w Polsce.
Platformę do edukacji na odległość uruchomiono, aby "zapobiec nieodwracalnym stratom w edukacji". Nie będą to jednak takie zdalne lekcje, jakie znamy w Polsce z długich miesięcy pandemii, gdy każda szkoła i klasa sama decydowała o przebiegu i organizacji zajęć. Rozwiązanie bardziej przypomina polską platformę epodreczniki.pl, gdzie znajdą się przydatne materiały edukacyjne i nagrania oraz kanały do komunikacji z uczniami.
Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy wraz z Google Ukraine stworzyło coś na kształt ogólnonarodowego planu lekcji, z którego będą mogły korzystać dzieci ewakuowane i z utrudnionym dostępem do nauki.
"Zebraliśmy wszystkie siły i środki, aby każdy miał dostęp do edukacji. Rozumiemy, że wiele dzieci przebywa w ukryciu, a inne zostały zmuszone do ewakuacji z powodu brutalnej agresji" - poinformował minister Serhij Szkarłet.
Interaktywne materiały opracowane przez resort zawierają m.in. lekcje online i cyfrowe wersje podręczników.
Czy to nie będzie fikcja?
Choć decyzja spotkała się ze sporym entuzjazmem części rodziców i nauczycieli, to pod oficjalnym wpisem resortu są też komentarze odnośnie tego, że taka nauka może okazać się fikcją, a kończenie tego roku szkolnego nie powinno być dla władz priorytetem.
"Jak można się uczyć, jeśli alarmy rozbrzmiewają 3-5 razy dziennie? I raz trwają kilka minut a raz kilka godzin" - zwracają uwagę komentujący. A inni przypominają, że są regiony kraju, gdzie bardzo ograniczony jest dostęp do internetu oraz prądu.
Odpowiedzią na te ostatnie problemy ma być transmisja części lekcji (dla klas od 5 do 11) w tradycyjnej telewizji.
W niedzielę wieczorem ukraińskie ministerstwo edukacji poinformowało, że w ciągu 18 dni wojny w Ukrainie uszkodzono 379 placówek oświatowych, z których część została całkowicie zniszczona przez bombardowanie i ostrzał.
Ukraińskie dzieci w Polsce
W piątek 11 marca minister edukacji Przemysław Czarnek poinformował, że do polskich szkół zapisało się już około 24 tys. ukraińskich dzieci. Szacuje się jednak, że w Polsce jest już ponad pół miliona dzieci uchodźców z Ukrainy.
Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko z Ukrainy, po wniosku rodziców, musi je przyjąć z urzędu. Inne publiczne podstawówki i szkoły ponadpodstawowe zrobią to w miarę posiadania wolnych miejsc. Jeśli w wybranej placówce ich nie ma, należy skontaktować się z urzędem gminy, który musi w tej sprawie pomóc.
Zapisane do polskich szkół dzieci - mogą uczyć się albo dołączając do polskich klas albo w specjalnie utworzonych oddziałach przygotowawczych, gdzie mają skupiać się na nauce języka obcego.
Nauczyciele z Polski zapowiadają już, że planują wykorzystywać również zdalne lekcje z Ukrainy. Nauczycielki tworzące projekt "Lekcje szyte na miarę" (polonistki Magda Krajewska i Beata Gwizdała) piszą: "Od jutra nasi nowi uczniowie będą mogli pracować na własnym podręczniku w ojczystym języku! Bo nadal twierdzimy, że naszym głównym celem przede wszystkim jest to, BY KOCHAĆ I SZANOWAĆ! I nie potęgować strachu"
Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa już nadaje
Blisko dwoma tysiącami wyświetleń dziennie zakończył się z kolei pierwszy tydzień zajęć w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej. Dla ukraińskich uczniów zorganizowano tam m.in. na lekcje języka polskiego, angielskiego i matematyki. Dla najmłodszych gry i zabawy. Zajęcia online zaczynają się codziennie o godzinie 14. Wszystkie są rejestrowane i archiwizowane i można do nich wracać także poza godzinami emisji.
- Naszą e-Szkołę rozwijamy w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadała potrzebom młodych obywateli Ukrainy, którzy przybyli nie tylko do naszego kraju, ale także innych państw. Przybywa zarówno nauczycieli, jak i oglądających. Nasze zajęcia są także wsparciem dla ośrodków organizujących czas dzieciom i młodzieży - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Nowy tydzień w e-Szkole zacznie się 14 marca o godzinie 14 lekcją języka polskiego, którą poprowadzi Iwona Trojanowska-Kopacz. O 14.40 zajęcia dla chcących rozwijać swoją kreatywność - plastyka z Iwoną Makarewicz.
Za techniczną stronę przedsięwzięcia odpowiada marszałkowska spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio.
#bezprzerwy
W tvn24.pl przyglądamy się pomysłom ministra Przemysława Czarnka i jego doradców. Urzędniczy język ustaw i rozporządzeń przekładamy dla Was na język szkolnej praktyki. Z ekspertami oceniamy, czy to, co się za tymi pomysłami i postulowanymi rozwiązaniami kryje, będzie korzystne dla uczniów i nauczycieli.
Sprawdzamy, czy autonomia szkół jest zagrożona i czy rodzice rzeczywiście będą mieli wpływ na edukację i wychowanie swoich dzieci. Wszystko to - artykuły, wywiady, materiały wideo, interaktywne infografiki, omówienia badań - możecie znaleźć w naszym serwisie pod hasłem #bezprzerwy.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Wrocław