"O połowę mniej" osadzonych w rosyjskich więzieniach. "Przyczyną spadku jest wojna"

Źródło:
PAP
Wojna na Ukrainie (29.12.)
Wojna na Ukrainie (29.12.)Reuters
wideo 2/4
Wojna na Ukrainie (29.12.)Reuters

Moskwa zaangażowała w wojnę przeciw Ukrainie 140-180 tysięcy więźniów - poinformowała ukraińska Służba Wywiadu Zagranicznego. Od 1 stycznia 2025 roku nie otrzymują oni też jednorazowej wypłaty za zawarcie kontraktu. Ukraiński wywiad ocenia to jako dowód na "pogłębiający się kryzys w rosyjskiej gospodarce i niedobór środków finansowych".

"Według danych z listopada 2024 r. Federacja Rosyjska zwerbowała do udziału w wojnie rosyjsko-ukraińskiej od 140 tys. do 180 tys. osób odbywających wyroki za przestępstwa w rosyjskich więzieniach" - przekazała służba w opublikowanym w czwartek komunikacie.

Napisano w nim, że w minionym roku w rosyjskich więzieniach i koloniach karnych znajdowało się 300-350 tysięcy skazanych. "To o połowę mniej niż w 2014 roku. Przyczyną spadku (liczby więźniów - red.) jest wojna rosyjsko-ukraińska" - zwrócono uwagę.

Przypomniano także, że 1 stycznia 2025 roku weszła w życie uchwała rosyjskiego rządu, która anulowała jednorazową wypłatę pieniężną więźniom za podpisanie kontraktu z armią na udział w wojnie przeciw Ukrainie.

Rosyjscy żołnierze (zdjęcie ilustracyjne)SERGEI ILNITSKY/PAP/EPA

CZYTAJ TEŻ: "Znaczne straty osobowe", "przypadki nadużywania alkoholu". Ukraiński wywiad o żołnierzach Kima

Dowód na "pogłębiający się kryzys w rosyjskiej gospodarce"

Ukraiński wywiad zagraniczny ocenił, że "ustawowe anulowanie jednorazowej wypłaty jest dowodem na pogłębiający się kryzys w rosyjskiej gospodarce i niedobór środków finansowych".

Wyjaśnił, że wcześniej więźniowie otrzymywali jednorazową wypłatę w wysokości 1718 dolarów amerykańskich za podpisany kontrakt. W lipcu 2024 roku kwota ta wzrosła do 3524 dolarów. "Jednocześnie więźniowie i ich krewni są pozbawieni szeregu płatności i świadczeń otrzymywanych przez członków formacji ochotniczych. Ponadto wynagrodzenie tej kategorii osób jest od dwóch do czterech razy niższe niż innych pracowników" - oświadczono w komunikacie.

CZYTAJ TEŻ: Putin zlecił zadanie rządowi. Chodzi o współpracę z Chinami

Ukraina również rozpoczęła rekrutację osadzonych w zakładach karnych na potrzeby swojej armii. Parlament w Kijowie zatwierdził ustawę o ich mobilizacji w maju ubiegłego roku. Zezwala ona na uwolnienie niektórych kategorii więźniów, by mogli podjąć służbę wojskową na zasadzie kontraktu podczas mobilizacji i stanu wojennego.

W lipcu Prokuratura Generalna Ukrainy informowała, że do służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy przystąpiło ponad trzy tysiące skazanych, którzy zostali zwolnieni warunkowo z więzień.

Autorka/Autor:kgr/akw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: SERGEI ILNITSKY/PAP/EPA