Prezydent Władimir Putin zlecił rosyjskiemu rządowi i największemu bankowi w kraju Sbierbankowi, by nawiązano współpracę z Chinami w zakresie sztucznej inteligencji (AI) - przekazała Agencja Reutera.
Instrukcje Putina dotyczące współpracy rządu i Sbierbanku z Chinami w zakresie sztucznej inteligencji zostały opublikowane w środę na stronie Kremla. Doszło do tego trzy tygodnie po tym, jak rosyjski przywódca ogłosił, że połączy siły z partnerami z grupy BRICS oraz innymi krajami w celu rozwijania AI - podał Reuters.
Sztuczna inteligencja i nakaz Putina
Putin nakazał rządowi i Sbierbankowi, który przewodzi rosyjskim pracom w zakresie sztucznej inteligencji, by zapewnili dalszą współpracę z Chińską Republiką Ludową w zakresie badań technologicznych i rozwoju w dziedzinie sztucznej inteligencji" - podał Reuters.
Dodał, że zachodnie sankcje mające na celu ograniczenie dostępu Moskwy do technologii, których potrzebuje do prowadzenia wojny z Ukrainą, sprawiły, że najwięksi światowi producenci mikroprocesorów wstrzymali eksport do Rosji. To z kolei znacząco ograniczyło ambicje kraju w zakresie AI.
Rosja chce dogonić USA
"Rosja poprzez współpracę z krajami spoza Zachodu zamierza rzucić wyzwanie dominacji Stanów Zjednoczonych w jednej z najbardziej obiecujących i kluczowych technologii XXI wieku" - napisała agencja.
Putin na początku grudnia zapowiedział, że utworzona przez Rosję sieć sojuszy AI Alliance zjednoczy specjalistów z krajów BRICS oraz innych zainteresowanych państw w zakresie prac nad sztuczną inteligencją.
Rosja zajmuje obecnie 31. miejsce na 83 kraje pod względem wdrażania, innowacji i inwestycji w zakresie sztucznej inteligencji w indeksie Global AI Index brytyjskiej firmy Tortoise Media. To pozycja wiele niższa od USA, Chin, ale także innych członków BRICS takich jak Indie czy Brazylia.
Kraje BRICS
BRICS, składający się pierwotnie z Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki (RPA), dąży do zmiany porządku struktury gospodarczej świata, a próbująca grać w nim pierwszoplanową rolę Rosja - do przeciwstawienia bloku Stanom Zjednoczonym i, szerzej, Zachodowi. W tym celu przeciąga na swoją stronę kolejne kraje rozwijające się, przede wszystkim z Afryki, ponieważ tam jest ich najwięcej.
W styczniu 2024 roku do BRICS dodano czterech nowych członków: Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie i - z Afryki - Egipt oraz Etiopię. W październiku zaproszono kolejnych trzynaście krajów.
Kraje BRICS stanowią około 42 proc. światowej populacji, 30 proc. światowej powierzchni lądu i 24 proc. globalnej produkcji gospodarczej.
Źródło: Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/GRIGORY SYSOEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL