Środa jest 224. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W wyzwolonej miejscowości Piski-Radkiwski w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, odkryto rosyjską katownię, gdzie "ludzi żywcem zakopywano i wykopywano" - powiadomiła policja obwodu. Jak poinformował na Facebooku szef wydziału śledczego policji w obwodzie charkowskim Serhij Bołwinow, w piwnicy jednego z domów przetrzymywano jeńców: miejscowych mieszkańców, uczestników operacji antyterrorystycznej (ATO) i wojskowych.
> Szef ukraińskiego pozarządowego Centrum Badań Wojskowo-Prawnych Ołeksandr Musijenko powiedział w rozmowie z telewizją Current Time, że obecnie to ukraińskie siły zbrojne narzucają scenariusz walki. - Wojska rosyjskie są w takim stanie, że nie mogą w równym stopniu utrzymać całej linii frontu, która obecnie wynosi około tysiąca kilometrów - dodał.
> W wyzwolonej miejscowości Piski-Radkiwski w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, odkryto rosyjską katownię, gdzie "ludzi żywcem zakopywano i wykopywano" - powiadomiła policja obwodu. Jak poinformował na Facebooku szef wydziału śledczego policji w obwodzie charkowskim Serhij Bołwinow, w piwnicy jednego z domów przetrzymywano jeńców: miejscowych mieszkańców, uczestników operacji antyterrorystycznej (ATO) i wojskowych.
> Ukraiński wywiad wojskowy - powołując się na przechwyconą rozmowę - opisał kolejne problemy, z którymi mają się zmagać rosyjscy wojskowi. To między innymi brak ciepłej odzieży mimo nadchodzących chłodów.
> Rosjanie są postawieni przeciwko bardzo zdeterminowanej armii i narodowi walczącemu na swojej ziemi, więc tu bardzo ważnym komponentem jest morale - mówił podczas Warsaw Security Forum brytyjski minister obrony Ben Wallace. Dodał, że "jest bardzo mało prawdopodobne, że Putin zaatakuje bronią jądrową w pobliżu krajów NATO".
> Prezydent Joe Biden ogłosił przyjęcie kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jego wartość sięga 625 milionów dolarów. W skład nowej transzy wejdą między innymi cztery kolejne wyrzutnie HIMARS. Biden powtórzył w rozmowie telefonicznej z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim, że USA będą wspierać Ukrainę "tak długo, jak trzeba".
> Annalena Baerbock, szefowa niemieckiej dyplomacji, mówiła w rozmowie z Janem Niedziałkiem z TVN24 BiS, że w sprawie pomocy dla Ukrainy "Niemcy zmieniły swoje stanowisko w ostatnich miesiącach". - Dostarczamy bardzo nowoczesne materiały na Ukrainę razem z naszymi sojusznikami, razem z Polską, razem z Amerykanami, na przykład jeśli chodzi o obronę przeciwlotniczą - przekonywała.
Źródło: PAP