Biden ogłasza kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy i przypomina, że USA nigdy nie uznają aneksji

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Prezydent Joe Biden ogłosił przyjęcie kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jego wartość sięga 625 milionów dolarów. W skład nowej transzy wejdą między innymi cztery kolejne wyrzutnie HIMARS. Biden powtórzył w rozmowie telefonicznej z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim, że USA będą wspierać Ukrainę "tak długo, jak trzeba".

Jak podał w komunikacie Biały Dom, Joe Biden wraz z wiceprezydent Kamalą Harris przekazali Wołodymyrowi Zełenskiemu, że USA nigdy nie uznają rzekomej aneksji ukraińskiego terytorium przez Rosję i zapewnili o kontynuacji wsparcia dla Ukrainy.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Według zapowiedzi, w nowym pakiecie - pierwszym po przyjęciu przez Kongres USA nowej transzy ponad 12 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy - znalazły się m.in. cztery nowe systemy artylerii rakietowej HIMARS, a także amunicja artyleryjska i pojazdy opancerzone o zwiększonej odporności na miny (MRAP).

Systemy HIMARS U.S. Marine Corps photo by Pfc. Sarah Pysher

USA dotychczas przekazały Ukrainie 16 systemów HIMARS oraz zadeklarowały kupno 18 kolejnych, których dostawa przewidywana jest w dłuższym terminie. Ogłoszone we wtorek wyrzutnie trafią na Ukrainę szybciej, bo zostaną przekazane bezpośrednio z amerykańskich magazynów.

Ogłoszenie nowego pakietu oznacza, że wartość obiecanej przez USA pomocy wojskowej dla Ukrainy od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji na ten kraj, wynosi ponad 16,8 mld dolarów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Marine Corps photo by Pfc. Sarah Pysher

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości