Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa już od 643 dni. Spiker amerykańskiej Izby Reprezentantów Mike Johnson wyraził "optymizm i pewność", że Kongres będzie w stanie uchwalić dodatkowe środki na pomoc Ukrainie i Izraelowi przed świąteczną przerwą. Dodał jednak, że w pakiecie muszą znaleźć się też zmiany w polityce migracyjnej. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.
> Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel spotkał się w Budapeszcie z premierem Węgier Viktorem Orbanem, który w liście wysłanym wcześniej do Michela domagał się strategicznej dyskusji nad dotychczasową polityką unijną wobec Ukrainy.
> Spiker amerykańskiej Izby Reprezentantów Mike Johnson wyraził "optymizm i pewność", że Kongres będzie w stanie uchwalić dodatkowe środki na pomoc Ukrainie i Izraelowi przed świąteczną przerwą. Dodał jednak, że w pakiecie muszą znaleźć się też zmiany w polityce imigracyjnej.
"Oczywiście, nie możemy pozwolić Władimirowi Putinowi na marsz przez Europę i rozumiemy konieczność pomocy" - oznajmił, cytowany przez Politico. Dodał jednocześnie, że wraz z pomocą Ukrainie muszą zostać dokonane zmiany mające wzmocnić bezpieczeństwo granic.
> Rosja bezskutecznie próbuje namówić Iran do tego, by dostarczał jej pociski balistyczne - powiedział Andrij Czerniak z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), cytowany przez RBK-Ukraina.
> Nie prowadzimy polityki zmuszania Ukrainy do podjęcia negocjacji z Rosją, zaś Putin chce przeczekać jeszcze co najmniej rok, by rozważyć zakończenie wojny - powiedział asystent sekretarza stanu ds. europejskich i eurazjatyckich James O'Brien, odpowiadając na pytanie o doniesienia "Bilda" o rzekomym planie Waszyngtonu i Berlina, by popchnąć Kijów do rozmów z Putinem.
> Ukraina nalega na więcej systemów obrony przeciwlotniczej od swoich sojuszników, choć uważa się za lepiej przygotowaną na rosyjskie ataki zimą niż w zeszłym roku - powiedział ambasador Ukrainy w RFN Ołeksij Makejew w radiu Deutschlandfunk.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook