Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Źródło:
PAP, Reuters

911 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył, że ukraińska ofensywa w obwodzie kurskim została przygotowana potajemnie. - Jest to bardzo ograniczona operacja pod względem przestrzeni i prawdopodobnie również pod względem czasu - powiedział, chociaż – jak wskazał - jakikolwiek dalszy komentarz nie wchodzi w grę. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

> Wiceministra finansów Olha Zykowa poinformowała, że Ukraina będzie potrzebowała w 2025 roku o 12-15 miliardów dolarów więcej pomocy zagranicznej, niż zakładano, ze względu na koszty wojny. Reuters przypomniał, że rząd Ukrainy informował wcześniej, że w 2025 roku będzie potrzebował 22,7 miliarda dolarów.

> Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapewnił podczas wizyty w Kiszyniowie o dalszym wsparciu dla Ukrainy. - Niemcy nie zrezygnują ze wsparcia dla Ukrainy. (…) Będziemy nadal wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne, i będziemy państwem, które najbardziej w Europie wspiera Ukrainę – podkreślił.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz PAP/EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

> Kanclerz został zapytany przez dziennikarzy o ukraińską ofensywę w obwodzie kurskim i czy Ukraina może używać w niej dostarczonej przez Niemcy broń. - Ukraina przygotowała tam swoją operację wojskową bardzo potajemnie i bez informacji zwrotnej, co z pewnością wynika z sytuacji - stwierdził Scholz. Zaznaczył przy tym, że niemiecki rząd uważnie obserwuje rozwój sytuacji. - Jest to bardzo ograniczona operacja pod względem przestrzeni i prawdopodobnie również pod względem czasu - powiedział, chociaż – jak wskazał - jakikolwiek dalszy komentarz nie wchodzi w grę.

> Ukraiński minister obrony Rustem Umerow powiedział delegacji amerykańskich kongresmenów, że atak Kijowa na obwód kurski miał na celu ochronę Ukrainy. "Naszymi celami tam są oczyszczenie granicy z rosyjskich zagrożeń wojskowych i uniemożliwienie wrogiego ostrzału i ataków naszych miast i wsi" - przekazano w wydanym przez resort oświadczeniu.

> Przed swoją piątkową wizytą w Ukrainie premier Narendra Modi powiedział w Warszawie, że "Indie wierzą w rozwiązywanie konfliktów za pomocą dyplomacji i dialogu". - Indie wierzą w Buddę, w pokój. Indie są orędownikiem trwałego pokoju w tym regionie. Nasze stanowisko jest bardzo jasne – to nie jest czas na wojnę. To jest czas, aby zjednoczyć się przeciwko tym wyzwaniom, które zagrażają ludzkości – oznajmił.

> Rada Najwyższa Ukrainy ratyfikowała w środę Statut Rzymski. Ukraina stanie się tym samym 125. państwem stroną Międzynarodowego Trybunały Karnego w Hadze. MTK jest pierwszym w historii stałym sądem międzynarodowym powołanym do osądzania osób oskarżanych o popełnienie najcięższych zbrodni, takich jak ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości czy zbrodnie wojenne.

Autorka/Autor:pp/kg

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: