Rada Najwyższa Ukrainy ratyfikowała w środę Statut Rzymski - poinformował jeden z deputowanych, cytowany przez agencję Reutera. Ukraina stanie się tym samym 125. państwem-stroną Międzynarodowego Trybunały Karnego w Hadze. MTK jest pierwszym w historii stałym sądem międzynarodowym powołanym do osądzania osób oskarżanych o popełnienie najcięższych zbrodni, takich jak ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości czy zbrodnie wojenne.
Ukraiński poseł Jarosław Żeleźniak przekazał na Telegramie, że 281 z 450 deputowanych zagłosowało za ratyfikacją Statutu Rzymskiego, co stanowi kluczowy warunek przyszłego przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej.
Statut Rzymski, stanowiący podstawę działalności Międzynarodowego Trybunału Karnego podpisało 137 państw, ale ratyfikowały do tej pory tylko 124.
Międzynarodowy Trybunał Karny
MTK osądza zbrodnie ludobójstwa, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne. Statutu nie ratyfikowały m.in. USA i Rosja.
W marcu ubiegłego roku MTK wydał nakazy aresztowania Władimira Putina oraz rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka – Marii Lwowej-Biełowej. Oboje sa podejrzani o dokonanie zbrodni wojennej polegającej na bezprawnych deportacjach do Rosji dzieci z okupowanych terenów Ukrainy. Strona ukraińska szacuje, że Rosja wywiozła siłą z Ukrainy co najmniej kilkanaście tysięcy dzieci, lecz - jak podkreślają władze w Kijowie - ta liczba może być znacznie zaniżona.
Ukraińska rzeczniczka praw dziecka Daria Herasymczuk alarmowała, że nielegalnie deportowane dzieci są "rusyfikowane i szkolone do walki z Ukraińcami".
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock