TVN24 | Świat

Najdroższy rosyjski sprzęt zniszczony w Ukrainie. Ministerstwo obrony w Kijowie publikuje listę

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kab
Źródło:
Ukraińska Prawda, tsn.ua, tvn24.pl
W Berdiańsku zniszczono duży okręt desantowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej
youtube / Кирилловка.УкрW Berdiańsku zniszczono duży okręt desantowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej

W czasie inwazji Rosji na Ukrainę ukraińskie Siły Zbrojne zniszczyły rosyjski sprzęt o wartości 10 miliardów dolarów - poinformowała w piątek służba prasowa Ministerstwa Obrony w Kijowie. Resort podał, że "najdroższą stratą okupantów był okręt desantowy Saratow, zniszczony w porcie w Berdiańsku 25 marca".

"Sprawiedliwie będzie zaznaczyć, że okręt desantowy został zniszczony przy użyciu uzbrojenia, które nie nadawało się do działań bojowych na morzu" - przekazał w piątek resort obrony w Kijowie.

Rosyjski okręt Saratow (wcześniej podawano, że był to Orsk) został trafiony 24 marca w porcie w Berdiańsku (w obwodzie zaporoskim) przy użyciu pocisku balistycznego Toczka. Ministerstwo Obrony Ukrainy przekazało, że wartość desantowca przekracza 100 milionów dolarów. Okręt - jak dotąd - jest najdroższą stratą okupantów od rozpoczęcia inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Kolejną pozycję na liście zajmuje wyrzutnia rakietowa Iskander M (wartość - do 100 milionów dolarów). Po systemach plasują się myśliwce wielozadaniowe Su-35 (wartość jednego - 65 milionów dolarów). Nieco "tańszym" zniszczonym sprzętem są samoloty transportowe Ił-76 (do 27 mln dolarów), śmigłowce Ka-52 (16 mln dolarów), zestaw rakietowy Pancyr (do 15 milionów dolarów) i czołgi T-90 (do 3 mln dolarów).

Portal tsn.ua przypomniał, że 10 marca w obwodzie czernihowskim ukraińskie siły zbrojne zniszczyły dywizjon składający się z czterech wyrzutni i ośmiu pocisków balistycznych Iskander.

W czasie inwazji Ukraińcy zniszczyli jeden zestaw Pancyr, trzy kolejne zostały "zarekwirowane". Liczba zestrzelonych myśliwców wielozadaniowych Su-35 wynosi trzy, Ka-52 - sześć, Ił-76 - jeden.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/kab

Źródło: Ukraińska Prawda, tsn.ua, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości