"Delegacje Polski, Słowenii i Czech wróciły bezpiecznie na teren naszego kraju"

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Delegacje Polski, Słowenii i Czech wróciły z Kijowa do Przemyśla
Delegacje Polski, Słowenii i Czech wróciły z Kijowa do PrzemyślaTVN24
wideo 2/3
Delegacje Polski, Słowenii i Czech wróciły z Kijowa do PrzemyślaTVN24

Delegacje Polski, Czech i Słowenii dotarły bezpiecznie do Polski - potwierdził rzecznik rządu Piotr Mueller. Pociąg z Kijowa przyjechał do Przemyśla. Wczoraj szefowie rządów tych trzech krajów spotkali się w ukraińskiej stolicy z premierem Denysem Szmyhalem i prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Mueller przekazał, że bezpośrednio po powrocie szefowie rządów połączyli się z przewodniczącym Rady Europejskiej.

Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janszą spotkali się w Kijowie z prezydentem i premierem Ukrainy. Do stolicy Ukrainy dotarli we wtorek pociągiem. Wizyta była trzymana w tajemnicy do samego końca. Jej celem było między innymi pokazanie solidarności z narodem ukraińskim.

W środę rano rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że delegacje Polski, Słowenii i Czech "wróciły bezpiecznie" do Polski. Przed godziną 10.30 szefowie rządów dojechali do Przemyśla na Podkarpaciu.

Janez Jansza, Petr Fiala, Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński na dworcu w PrzemyśluTVN24

Mueller niedługo potem poinformował, ze Morawiecki, Fiala i Jansa połączyli się w Rzeszowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem. "Koniecznie jest podjęcie dalszych, pilnych działań na rzecz Ukrainy. Wszystkie kraje Unii Europejskiej mają niezwykle ważną rolę w tym zadaniu" - napisał.

Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński, Petr Fiala i Janez Jansa w Kijowie. Spotkali się z prezydentem i premierem Ukrainypresident.gov.ua

Z portu lotniczego w Jasionce delegacje udały się do swoich krajów. Rządowy samolot z Rzeszowa wylądował w Warszawie około godziny 12.45.

Morawiecki na konferencji prasowej po spotkaniu z ukraińskimi władzami akcentował, że delegacja premierów, która przyjechała do Kijowa, chce "dotrzeć do sumień wszystkich Europejczyków i obywateli dobrej woli na całym świecie".

Kaczyński powiedział z kolei, że potrzebna jest misja pokojowa i humanitarna, przygotowana przez NATO i może inne organizacje, ale osłonięta zbrojnie i odbywająca się na terytorium Ukrainy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Morawiecki: nigdy nie zostawimy was samych. Zełenski: z takimi przyjaciółmi zwyciężymy

Jansza podkreślał, że "Ukraina jest europejskim państwem", a "naród ukraiński jest narodem europejskim i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by wasza ścieżka do członkostwa w Unii była również przyspieszona". Fiala natomiast zapewnił Ukraińców, że "nie są sami" w walce z atakującą ich Rosją.

Petr Fiala w drodze do Polskitwitter.com/SmolkaVa

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w nocy z wtorku na środę państwa partnerskie Ukrainy do odwiedzenia Kijowa. "Każdy kto jest z nami, otrzyma wdzięczność" - napisał.

>> "Europa w Kijowie". Media o wizycie premierów Polski, Czech i Słowenii w stolicy Ukrainy

Autorka/Autor:akw/dap

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/PiotrMuller

Tagi:
Raporty: