Kontrofensywa Ukraińców. Ekspert wojskowy o możliwym terminie i kierunkach działań

Autor:
akr/tr
Źródło:
PAP

Ukraińska armia może rozpocząć kontrofensywę przeciwko rosyjskim wojskom w połowie kwietnia, gdy grunt będzie już suchy - ocenił w czwartek ukraiński ekspert ds. wojskowości pułkownik Roman Switan, cytowany przez niezależny rosyjski kanał na Telegramie 'Możem Objasnit'. Jego zdaniem atak zostanie prawdopodobnie przeprowadzony na dwóch kierunkach jednocześnie: w obwodach ługańskim i zaporoskim.

Zdaniem eksperta ds. wojskowości pułkownika Romana Switana uderzenie sił zbrojnych Ukrainy na Ługańszczyźnie prawdopodobnie nastąpi wzdłuż wschodniego brzegu rzeki Doniec. Jest to teren, po którym łatwo może poruszać się ciężki sprzęt wojskowy bez ryzyka ugrzęźnięcia w błocie.

Obwód ługański w Ukrainie i przepływająca przez niego rzeka DoniecGOOGLE MAPS/TVN24

Atakując na tym kierunku zyskuje się szansę dotarcia aż do miejscowości Szczastia, położonej w pobliżu okupowanego Ługańska - wyjaśniał Switan, cytowany w czwartek przez niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'.

Google Maps

Trzy potencjalne punkty rozpoczęcia ofensywy w obwodzie zaporoskim

Według eksperta, natarcie w obwodzie zaporoskim może rozpocząć się z wielu miejsc, między innymi z Wuhłedaru w Donbasie w stronę Mariupola (obie miejscowości w obwodzie donieckim), z Hulajpola w stronę Berdiańska lub z Orichiwa na Melitopol (wszystkie cztery miejscowości w obwodzie zaporoskim).

Trzy możliwe kierunku uderzeń Ukraińców w kierunku obwodu zaporoskiegoGOOGLE MAPS/TVN24

Głównym celem tej operacji będzie dotarcie do wybrzeża Morza Azowskiego i przecięcie dzięki temu rosyjskiego "mostu lądowego" wiodącego na anektowany Krym - wyjaśnił pułkownik.

Google Maps

Ekspert: możliwe działania Ukraińców w kierunku Armiańska na Krymie

Switan przewiduje, że równocześnie z tymi działaniami ukraińskie wojska mogą przeprowadzić ofensywę z Chersonia lub Nowej Kachowki w kierunku Armiańska, położonego w północnej części Krymu.

W ocenie eksperta taka operacja służyłaby rozciągnięciu sił agresora, czyli zmuszeniu ich do prowadzenia walk na wielu kierunkach w tym samym czasie.

CZYTAJ TAKŻE: Doradza Ukraińcom. Wierzy, że przeprowadzą "kontrofensywę, która zszokuje świat"

Możliwe kierunku kontrofensywy Ukraińców na Armiańsk na KrymieGOOGLE MAPS/TVN24

Politico: Ukraina zamierza przeprowadzić dużą operację kontrofensywną

Podobne doniesienia przekazał w połowie marca portal Politico, który zapowiedział, że do maja Ukraina zamierza przeprowadzić dużą operację kontrofensywną. Według amerykańskiego serwisu, Kijów rozważa natarcie z obwodu chersońskiego w stronę okupowanego Krymu lub przecięcie rosyjskiego "mostu lądowego" na ten półwysep, czyli atak na zajęte przez wroga tereny nad Morzem Azowskim. W ocenie Politico drugi z tych wariantów jest bardziej prawdopodobny, ponieważ we wschodniej części obwodu chersońskiego, kontrolowanego przez siły rosyjskie, najeźdźcy zbudowali szereg trudnych do pokonania umocnień.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/tr

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości