Doradza Ukraińcom. Wierzy, że przeprowadzą "kontrofensywę, która zszokuje świat"

Autor:
mjz
Źródło:
PAP
Wołodymyr Zełenski odwiedził Posad-Pokrowske w obwodzie chersońskim. Wieś została wyzwolona w listopadzie 2022 roku
Wołodymyr Zełenski odwiedził Posad-Pokrowske w obwodzie chersońskim. Wieś została wyzwolona w listopadzie 2022 roku
Reuters
ReutersWołodymyr Zełenski odwiedził Posad-Pokrowske w obwodzie chersońskim. Wieś została wyzwolona w listopadzie 2022 roku

Działania Władimira Putina "zjadają" rosyjską armię - stwierdził Dan Rice, amerykański doradca naczelnego dowódcy ukraińskich sił zbrojnych generała Wałerija Załużnego. Dodał, że obecnie na wojnie ginie miesięcznie około 25 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Amerykański wojskowy wierzy, że tej wiosny Ukraina "przeprowadzi bardzo silną kontrofensywę, która zszokuje świat".

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

"Uważam, że Bachmut to miejsce, dokąd rosyjska armia poszła, by umierać" - powiedział portalowi NV amerykański oficer. W ocenie specjalnego doradcy Załużnego Władimir Putin popełnia "błąd za błędem" i łamie wszystkie zasady wojny.

"Rok temu napadł na Ukrainę w złym miesiącu. W lutym w tych warunkach się nie atakuje. Ale i tak w tym roku kontynuował ataki w lutym i marcu" - kontynuował Amerykanin.

Według niego działania Putina "zjadają" rosyjską armię. "Atakując na otwartej przestrzeni, piechotą przeciwko artylerii, stracili wielu ludzi" - dodał.

Rice przekazał, że obecnie na wojnie miesięcznie ginie około 25 tysięcy rosyjskich żołnierzy. To szacunek z marca. Również w marcu liczba rannych rosyjskich żołnierzy wyniesie około 75 tysięcy.

"Wszystkie najlepsze jednostki rosyjskiej armii ulegają zniszczeniu. To okropny czas na atak. Dlatego, kiedy będzie odpowiedni czas na atak - wiosną, Ukraina będzie miała dużo silniejszą armię, dużo lepsze zaplecze niż rok temu. I muszą przejść do ofensywy, żeby odzyskać pozycje. I wierzę, że tej wiosny Ukraina przeprowadzi bardzo silną kontrofensywę, która zszokuje świat" - stwierdził.

Dan Rice to absolwent słynnej amerykańskiej uczelni wojskowej West Point, w amerykańskiej armii służył między innymi w Iraku. W kwietniu 2022 roku został specjalnym doradcą naczelnego dowódcy ukraińskich sił zbrojnych generała Wałerija Załużnego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.gov.ua

Pozostałe wiadomości