Boris Johnson: to najlepsza godzina Ukrainy, która będzie wspominana i opowiadana przez następne pokolenia

Źródło:
PAP, Reuters

Wasze dzieci i wnuki będą mówić, że Ukraińcy nauczyli świat, że brutalna siła agresora nic nie znaczy wobec siły moralnej narodu zdeterminowanego, by być wolnym - mówił we wtorek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson do członków ukraińskiego parlamentu. Ocenił, że Ukraina w swojej walce z Rosją "zniszczyła mit o niezwyciężoności Putina".

Brytyjski premier Boris Johnson jest pierwszym zagranicznym przywódcą, który przemawiał do Rady Najwyższej - choć za pośrednictwem łączy wideo - od czasu, gdy 24 lutego Ukraina została napadnięta przez Rosję.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

We wtorkowym przemówieniu ocenił, że "to jest najlepsza godzina Ukrainy, która będzie wspominana i opowiadana przez następne pokolenia".

- Wasze dzieci i wnuki będą mówić, że Ukraińcy nauczyli świat, że brutalna siła agresora nic nie znaczy wobec siły moralnej narodu zdeterminowanego, by być wolnym. Będą mówić, że Ukraińcy swoją wytrwałością i poświęceniem udowodnili, że czołgi i działa nie są w stanie stłumić narodu walczącego o swoją niepodległość i dlatego wierzę, że Ukraina wygra - powiedział, nawiązując do słynnego wojennego przemówienia Winstona Churchilla z czerwca 1940 roku.

Johnson: mam dziś dla was jedną wiadomość

Johnson oświadczył, że Wielka Brytania będzie nadal zaopatrywać Ukrainę w sprzęt militarny. Ogłosił, że przekaże Ukrainie pociski przeciwokrętowe Brimstone i pojazdy opancerzone Stormer z wyrzutniami pocisków przeciwlotniczych oraz przekaże kolejny pakiet sprzętu wojskowego. - Dostarczamy pojazdy opancerzone, aby ewakuować ludność cywilną z atakowanych obszarów i chronić urzędników - o czym wspomniał mi podczas naszej ostatniej rozmowy Wołodymyr (Zełenski) - którzy utrzymują infrastrukturę krytyczną – powiedział.

- Mogę dziś ogłosić nowy pakiet wsparcia od brytyjskiego rządu o łącznej wartości 300 milionów funtów, w tym radary do lokalizowania artylerii bombardującej wasze miasta, ciężkie drony do zaopatrywania waszych sił oraz tysiące noktowizorów – dodał Johnson.

- Będziemy nadal dostarczać Ukrainie, wraz z innymi przyjaciółmi, broń, środki finansowe i pomoc humanitarną, aż osiągniemy nasz długoterminowy cel, którym musi być takie umocnienie Ukrainy, aby nikt już nigdy nie odważył się was zaatakować - zapewnił brytyjski premier, przyznając, że Zachód popełnił błąd nie udzielając pomocy w 2014 roku, gdy po raz pierwszy została napadnięta przez Rosję.

- Mam dziś dla was jedną wiadomość: Ukraina wygra, Ukraina będzie wolna - powiedział premier Wielkiej Brytanii. Ocenił, że Ukraina w swojej walce z Rosją "zniszczyła mit o niezwyciężoności (Władimira) Putina".

Autorka/Autor:akr/kg

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: