Świat

FSB ostrzega Tajlandię: możliwy zamach

Świat

ShutterstockBangkok ma być jednym z celów zamachów dżihadystów z Syrii

Służby bezpieczeństwa Tajlandii zostały ostrzeżone przez Rosję o możliwości przeprowadzenia na ich terytorium zamachu terrorystycznego przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego (IS) - poinformowała w piątek policja. Terroryści mogą uderzyć w cele powiązane z Rosją.

Zastępca rzecznika policji pułkownik Songpol Wattanachai podkreślił, że ostrzeżenie Moskwy dotyczy 10 Syryjczyków, przebywających na terytorium Tajlandii i prawdopodobnie powiązanych z tzw. Państwem Islamskim. Powołał się przy tym na policyjną notatkę służbową, datowaną na 17 listopada br. Oceniono w niej, że sprawa jest "pilna" i "poufna".

Cel: atak na aktywa rosyjskie

O zagrożeniu ze strony dżihadystów policja Tajlandii została poinformowana przez FSB. Zdaniem rosyjskiej służby 10 Syryjczyków dostało się na terytorium kraju w drugiej połowie października br. Z przekazanych informacji wynika, że część z nich udała się do Bangkoku oraz do popularnych kurortów turystycznych, również wśród Rosjan - Pattaya i Phuket.

- Celem tych ludzi jest atak na rosyjskie aktywa i ich sojuszników w Tajlandii - napisano w policyjnym dokumencie. Podkreślono w nim również, że informacje te powinny być zweryfikowane jeszcze przez służby wywiadowcze Tajlandii, a zagrożone obiekty należy zabezpieczyć. Szczególnie narażone na atak mają być potencjalne cele związane z państwami aktywnie walczącymi z IS: USA, Wielką Brytanią, Francją, Niemcami, Szwecją i Australią - dodaje AP.

Wzmocniono zabezpieczenia

Przedstawiciel policji przypomniał, że w kraju zwiększono poziom zabezpieczeń po zamachach w Paryżu z 13 listopada. Szczególną ochroną otoczono m.in. ambasady w Bangkoku oraz imprezy masowe.

AP przypomniało, że tzw. Państwo Islamskie rekrutuje wielu członków z sąsiadujących z Tajlandią państw, w których większość ludności to muzułmanie - Malezji i Indonezji. Wielu z nich wyjechało, aby walczyć w Iraku i Syrii po stronie islamistów.

[object Object]
Rosyjskie bombowce Su-24 i samoloty szturmowe Su-25 dokonały nalotów na cele tak zwanego Państwa IslamskiegoMO Rosji
wideo 2/27

Autor: asz//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości