ONZ podała koszty zniszczeń po trzęsieniu ziemi w Turcji. Dużo wyższe niż zakładano

Źródło:
Reuters

Koszt zniszczeń spowodowanych trzęsieniem ziemi w Turcji wynosi ponad 100 mld dolarów - oceniła ONZ. Wcześniej Bank Światowy oszacował, że kwota ta będzie dużo mniejsza i wyniesie 34,2 mld dolarów. W kataklizmie, jaki nawiedził Turcję i Syrię, zginęło ponad 52 tys. osób.

Louisa Vinton z Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) poinformowała we wtorek, 7 marca, podczas zdalnej konferencji prasowej, że koszt zniszczeń wywołanych trzęsieniem ziemi w Turcji, jakie nawiedziło ten kraj na początku lutego, przekroczy 100 mld dolarów.

ZOBACZ TEŻ: Turcja. Kamera uchwyciła początek trzęsienia ziemi w Malatyi. Nagrania

Zniszczenia w Turcji i Syrii

Jak wskazała Vinton, cytowana przez Agencję Reutera, przytoczona kwota dotyczy jedynie Turcji. - Z dotychczasowych obliczeń jasno wynika, że wartość szkód przedstawionych przez rząd (turecki - red.) i popartych przez partnerów międzynarodowych przekroczy 100 mld dolarów - podkreśliła. W zeszłym tygodniu Bank Światowy oszacował tę kwotę na około 34,2 mld dolarów.

Vinton opisała wydarzenia z tureckiej prowincji Hatay, która została w największym stopniu dotknięta kataklizmem, mianem "apokaliptycznych" i przypomniała, że setki tysięcy domów zostało zniszczonych. - Potrzeby są ogromne, ale zasoby są ograniczone - zauważyła. W przyszłym tygodniu, 16 marca, w Brukseli odbędzie się konferencja darczyńców, podczas której zbierane będą środki na pomoc ofiarom kataklizmu.

W trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,8, jakie nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię 6 lutego, zginęło ponad 52 tys. osób. Wiele z nich w tym momencie spało, bo zdarzenie miało miejsce nad ranem. W kolejnych dniach ziemia zatrzęsła się jeszcze kilkukrotnie.

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: Reuters