Trump spotkał się z Putinem. "Polepszenie stosunków leży w interesie obu krajów"


Prezydenci USA i Rosji, Donald Trump i Władimir Putin, którzy w piątek spotkali się w kuluarach szczytu G20 w Osace, rozmawiali między innymi na temat sytuacji w Iranie, Syrii, Wenezueli i na Ukrainie - poinformował Biały Dom po zakończeniu dwustronnego spotkania.

Obaj przywódcy zgodzili się, że polepszone relacje pomiędzy ich państwami leżą "w interesie obu krajów oraz w interesie świata" - napisano na koncie Białego Domu na Twitterze.

Przed spotkaniem Władimir Putin ocenił, że będzie ono dobrą okazją na kontynuację dwustronnego dialogu po szczycie z udziałem obu przywódców w Helsinkach w 2018 roku. - Mamy sprawy do omówienia - powiedział dziennikarzom rosyjski prezydent.

Na początku spotkania Donald Trump zażartował ze sprawy domniemanego rosyjskiego wpływu na wybory w USA w 2016 roku. Pytany przez dziennikarzy, czy poruszy z Putinem temat w kontekście wyborów w 2020 roku, odpowiedział: - Tak, oczywiście, że to zrobię.

Następnie zwrócił się bezpośrednio do prezydenta Rosji słowami: - Nie wtrącaj się w wybory.

Trump: dobra relacja z Putinem

Trump zapowiadał, że będzie z Putinem rozmawiał o handlu oraz o kontroli zbrojeń. USA zabiegają o rozpoczęcie nowych negocjacji w tej sprawie, które oprócz Stanów Zjednoczonych i Rosji uwzględniałyby również Chiny - zauważa japońska agencja Kyodo.

Waszyngton zawiesił w lutym przestrzeganie układu INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu, zawartego w 1987 roku przez USA i ZSRR. W reakcji na tę decyzję rosyjski parlament przyjął niedawno ustawę, zgodnie z którą przestrzeganie traktatu zawiesza również Rosja.

Przed spotkaniem zakładano, że poruszony może zostać również temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Putin spotkał się w kwietniu po raz pierwszy z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Negocjacje nuklearne pomiędzy Waszyngtonem a Pjongjangiem znajdują się w impasie od fiaska lutowego szczytu Trump-Kim w Hanoi.

Zapowiadając rozpoczynające rozmowy, prezydent USA stwierdził, że z Putinem mają "dobrą relację" oraz że "dużo dobrego z tego [z rozmowy - przyp. red.] wyniknie".

Autor: ft//now / Źródło: PAP, tvn24.pl