Ten problem ma już co trzecie dziecko. Eksperci o przyczynach krótkowzroczności

Źródło:
PAP
Okulistka dziecięca: przyrost wad wzroku jest za szybki. Wideo z 2021 roku
Okulistka dziecięca: przyrost wad wzroku jest za szybki. Wideo z 2021 roku TVN24
wideo 2/3
Okulistka dziecięca: przyrost wad wzroku jest za szybkiTVN24

Rośnie liczba dzieci z krótkowzrocznością. W ciągu ostatnich 30 lat częstotliwość występowania tego rodzaju wady wzroku zwiększyła się ponad trzykrotnie. Obecnie dotyka ona nawet co trzecie dziecko. Zwykle zaczyna się we wczesnym dzieciństwie i ma tendencję do nasilania się wraz z wiekiem. Eksperci wskazali trzy główne przyczyny.

Liczba dzieci z krótkowzrocznością sukcesywnie się zwiększa. Między 1990 a 2023 rokiem wzrosła ona ponad trzykrotnie. Obecnie tę wadę wzroku diagnozuje się u nawet 36 procent nieletnich - wskazują wyniki opublikowanej we wtorek w "British Journal of Ophthalmology" pracy naukowców z chińskiego uniwersytetu Sun Yat-sen University. W ramach badania akademicy przeanalizowali 276 innych prac, zawierających dane na temat zdrowia blisko 5,5 miliona dzieci i nastolatków między 5. a 19. rokiem życia z 50 państw świata.

Krótkowzroczność coraz częstsza wśród dzieci - główne przyczyny

Doszli oni do wniosku, że czynnikami najsilniej przyczyniającymi się do wzrostu krótkowzroczności są: wczesne rozpoczynanie edukacji szkolnej, długi czas jej trwania oraz zwiększanie czasu spędzanego przed ekranami urządzeń kosztem aktywności na świeżym powietrzu. Wada objawia się trudnością w widzeniu obiektów z daleka. Zwykle zaczyna się ona we wczesnym dzieciństwie i ma tendencję do nasilania się wraz z wiekiem.

Jak wskazują w treści pracy naukowcy, w między 1990 a 2000 wzrost przypadków krótkowzroczności kształtował się na poziomie 24 procent. W latach 2001-2010 wynosił on 25 procent, a w kolejnej dekadzie już 30 procent. W okresie 2020-2023 wynosił już 36 procent. Do gwałtownego przyrostu zachorowań po 2020 roku mogła przyczynić się pandemia COVID-19 - sugerują chińscy akademicy.

ZOBACZ TEŻ: Przez pandemię pogarsza się wzrok dzieci. "Dane są okrutne"

Krótkowzroczność coraz częstsza wśród dzieci. Badanie Shutterstock

Zgodnie z ich ustaleniami dużo większy wzrost przypadków krótkowzroczności odnotowuje się u nastolatków niż u dzieci. Omawiana wada wzroku częściej występuje też u dziewcząt i mieszkańców miast. Różnice płciowe w częstotliwości występowania krótkowzroczności autorzy pracy tłumaczą szybszym osiąganiem dojrzałości przez dziewczęta i spędzaniem przez nie mniejszej ilości czasu na świeżym powietrzu w porównaniu do chłopców.

Różnice geograficzne mogą być w ocenie naukowców skorelowane z silnym rozwojem gospodarczym, obserwowanym w ostatnich latach w krajach Azji Wschodniej i Południowej. Akademicy wyjaśniają, że częstość występowania krótkowzroczności ma udowodniony związek z rozwojem gospodarczym oraz czasem trwania edukacji. - Wczesne wdrożenie formalnej edukacji w niektórych krajach Azji Wschodniej może potencjalnie stanowić element przyczyniający się do tego - stwierdzają.

Odnosząc się do przyszłości oceniają, że do 2050 roku częstotliwość występowania krótkowzroczności wśród dzieci może sięgnąć prawie 40 procent, a liczba jej przypadków na świecie przekroczyć 740 milionów. - Kluczowe jest uznanie, że krótkowzroczność może stać się globalnym obciążeniem dla zdrowia w przyszłości - oceniają.

ZOBACZ TEŻ: To, jak widzisz, może być sygnałem demencji w przyszłości

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock