To, jak widzisz, może być sygnałem demencji w przyszłości

Źródło:
The Conversation, Nature.com
Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji. Naukowcy ze Szwecji przedstawili wyniki badań
Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji. Naukowcy ze Szwecji przedstawili wyniki badańMarek Nowicki/Fakty TVN
wideo 2/5
Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji. Naukowcy ze Szwecji przedstawili wyniki badańMarek Nowicki/Fakty TVN

Problemy ze wzrokiem mogą być jednym z wczesnych symptomów rozwijającej się demencji, wskazują brytyjscy naukowcy. Ich zdaniem niepokojące sygnały mogą się pojawić już 12 lat przed postawieniem diagnozy przez lekarza.

Brytyjskie media w ostatnich dniach opisały ustalenia naukowców z Uniwersytetu Loughborough. Zbadali oni, jaka jest zależność między problemami ze wzrokiem, a rozwojem demencji w przyszłości. Z opublikowanych przez nich badań wynika, że pogarszający się wzrok może zwiastować rozwój tej choroby nawet 12 lat przed jej ostatecznym zdiagnozowaniem przez lekarza.

ZOBACZ TEŻ: Naukowcy o czynniku, który może sprzyjać chorobie Alzheimera. Dotyczy osób w średnim wieku

Problemy ze wzrokiem a demencja. Badanie brytyjskich naukowców

Naukowcy wykorzystali badania prowadzone wcześniej na grupie ponad 8,6 tys. mieszkańców hrabstwa Norfolk w Anglii. Na początku osoby te były zupełnie zdrowe. W latach 2004-2011 przeszły testy poznawcze - poddano je m.in. testowi wrażliwości wzrokowej - proszono je o naciśnięcie przycisku, gdy na ekranie pojawi się tworzący się z kolorowych kropek trójkąt. Musiały to zrobić jak najszybciej, gdy tylko zobaczą powstający kształt. Uczestnicy byli monitorowani przez następne lata. Jak podano u 537 z nich do 2019 roku rozwinęła się demencja. Badacze zauważyli, że chorobę zdiagnozowano u tych osób, które na początku badania były najwolniejsze w przeprowadzonym wcześniej teście, a zatem powstający trójkąt dostrzegały najpóźniej.

Brytyjscy naukowcy wyjaśniają, że problemy ze wzrokiem mogą być wczesnym sygnałem postępujących zaburzeń funkcji poznawczych. Wynika to z faktu, że zmiany w mózgu, nazywane blaszkami amyloidowymi, występujące m.in. w chorobie Alzheimera, w pierwszej kolejności mogą dotykać obszary mózgu związane właśnie z widzeniem. Dopiero wraz z postępowaniem choroby uszkodzeniu ulegają obszary powiązane z pamięcią. Ich zdaniem testy wzroku mogą wykryć problemy poznawcze wcześniej niż testy sprawdzające pamięć.

Badacze wyliczają, że wśród obszarów związanych z wzrokiem, które mogą ucierpieć, gdy choroba postępuje, może być m.in. zdolność widzenia krawędzi przedmiotów lub rozróżnianie niektórych kolorów, a także problem z kontrolowaniem ruchu gałek ocznych. Podkreślają również, że istnieją pewne dowody na to, że osoby z demencją nie "skanują" otoczenia oraz twarzy nowo poznanych osób tak, jak osoby zdrowe.

Naukowcy wskazują na pewne ograniczenia badania - jak to, że grupa nie była w pełni reprezentatywna dla populacji ogólnej. Jednak podkreślają, że ustalenia "mogą przyczynić się do opracowania skuteczniejszych testów, które będą w stanie zidentyfikować ryzyko demencji w przyszłości". 

ZOBACZ TEŻ: Młodsze pokolenia mają coraz większe mózgi. To może wpływać na zdrowie

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: The Conversation, Nature.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock