"Historyczny krok". Pierwszy kraj tej części świata mówi "tak" małżeństwom osób tej samej płci  

Źródło:
The Guardian, Reuters, tvn24.pl

Senat Tajlandii przyjął ustawę legalizującą małżeństwa osób tej samej płci. Przed wejściem w życie nowe regulacje muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez króla Mahę Vajiralongkorna. I nie powinno być z tym trudności - ocenia "The Guardian". W ten sposób kraj jest na "dobrej drodze" do stania się pierwszym państwem Azji Południowo-Wschodniej uznającym związki małżeńskie osób tej samej płci.  

Nowe regulacje zapewnią nie tylko równy dostęp do zawierania związków małżeńskich, lecz także równię praw w zakresie adopcji dzieci, dziedziczenia i decydowania o opiece zdrowotnej współmałżonka. Przyjęte zostały niemal jednogłośnie. Za było 130 spośród 152 obecnych na sali parlamentarzystów, przeciwko 4. Od głosu wstrzymało się 18 osób - podaje brytyjski "The Guardian". Dziennik zaznacza, że przed wejściem w życie ustawa musi jeszcze zostać przesłana do pałacu celem zatwierdzenia przez króla Mahę Vajiralongkorna. Królewską zgodę określa on jednak mianem wyłącznie zgody "pro forma". Po 120 dniach od jej uzyskania i opublikowania w królewskim dzienniku, ustawa stanie się prawnie wiążąca - dodaje.  

ZOBACZ TEŻ: "Polskie społeczeństwo jest gotowe na tęczowe rodziny". Czerwiec miesiącem dumy dla osób LGBTQ+

Senat Tajlandii za ustawą o małżeństwach osób tej samej płci

"Choć Tajlandia była znana jako raj dla osób nieheteronormatywnych, tak naprawdę nigdy nim nie była. Kiedy już wprowadzimy tę ustawę, otworzy to wiele drzwi" - oceniła w rozmowie z "Guardianem" Plaifah Kyoka Shodladd, 18-letnia aktywistka. Odnosząc się do decyzji Senatu, Tajka stwierdziła, że w jej otoczeniu "wszyscy są (z jej powodu) podekscytowani". "Czuję, że kibicuje nam cały świat" - dodała.

Tajowie świętują decyzję Senatu PAP/EPA/NARONG SANGNAK

ZOBACZ TEŻ: Grecja legalizuje małżeństwa jednopłciowe. Jako pierwszy kraj prawosławny

Amnesty International określiła przyjęcie ustawy przez tajlandzki Senat mianem "historycznego kroku". "Ten przełomowy moment jest nagrodą za niestrudzoną pracę aktywistów, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i prawodawców walczących o to zwycięstwo" - stwierdziła w wydanym we wtorek oświadczeniu.  

Tinnaphop Sinsomboonthong, badacz queer i adiunkt na wydziale socjologii i antropologii Uniwersytetu Thammasat, stwierdził w rozmowie z "Guardianem", że ustawa może zainspirować podobne działania w całym regionie. "Można powiedzieć, że to symbol zmian i transformacji zachodzącej w Azji Południowo-Wschodniej" - powiedział. Po wejściu ustawy w życie Tajlandia stanie się pierwszym państwem regionu i trzecim krajem w Azji, w którym związki małżeńskie osób tej samej płci będą legalne.

ZOBACZ TEŻ: Kosowo "dołoży wszelkich starań", aby zalegalizować związki partnerskie

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: The Guardian, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/NARONG SANGNAK