Grecja legalizuje małżeństwa jednopłciowe. Jako pierwszy kraj prawosławny

Źródło:
Reuters, CNN

Parlament Grecji, dzięki międzypartyjnej zgodzie, przyjął ustawę legalizującą małżeństwa osób tej samej płci. Pary homoseksualne będą mogły także adoptować dzieci. Przeciwko ustawie jednoznacznie wypowiadał się Grecki Kościół Prawosławny.

Głosami 176 posłów, wobec 76 przeciwnych i dwóch wstrzymujących się, parlament Grecji przyjął w czwartek ustawę zezwalającą osobom tej samej płci na zawieranie związków małżeńskich. Nowe prawo przewiduje także możliwość adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Grecja stała się tym samym pierwszym krajem w większości prawosławnym, który wprowadza takie przepisy.

Przyjęcie ustawy było możliwe mimo tego, że część posłów rządzącej partii Nowa Demokracja premiera Kyriakosa Mitsotakisa była jej przeciwna. Za nowym prawem opowiedzieli się przedstawiciele centrowej i lewicowej opozycji. Sam szef rządu również jest jego zwolennikiem. "To kamień milowy dla praw człowieka, który jest odzwierciedleniem dzisiejszej Grecji - postępowego i demokratycznego kraju, oddanego wartościom europejskim" - napisał Mitsotakis w serwisie X, zaznaczając też, że Grecja jest 16. krajem UE, który ustanowił przepisy w zakresie równości małżeńskiej.

ZOBACZT TEŻ: Małżeństwa jednopłciowe stały się w Estonii legalne

Małżeństwa homoseksualne legalne w Grecji

Decyzja posłów została przyjęta z entuzjazmem przez tłumy ludzi zebranych przed budynkiem parlamentu i na ulicach Aten. - To bardzo ważny krok dla praw człowieka, dla równości i dla społeczeństwa greckiego - powiedział Nikos Nikolaidis, jeden z uczestników zgromadzenia. - Jako Greczynka jestem bardzo dumna, bo Grecja naprawdę jest teraz jednym z najbardziej postępowych państw - podkreśliła z kolei Ermina Papadima, członkini Greckiego Stowarzyszenia Wsparcia Osób Transpłciowych. - Myślę, że nastawienie (ludzi - red.) się zmieni (...). Musimy na to poczekać, ale sądzę, że przepisy w tym pomogą - dodała.

Sondaże przeprowadzane przed przyjęciem ustawy wskazywały, że Grecy są podzieleni w tej sprawie. Z niedawnego badania Metron Analysis wynikało, że 62 proc. respondentów jest za małżeństwami jednopłciowymi, ale 69 proc. sprzeciwia się adopcji przez nie dzieci.

Znaczną rolę w kształtowaniu postaw Greków odgrywa wpływowy Kościół prawosławny, do którego należy ponad 80 proc. populacji, i który sprzeciwia się małżeństwom jednopłciowym. Przed głosowaniem, w liście skierowanym do parlamentarzystów, jego przedstawiciele stwierdzili, że ustawa przedkłada interesy osób homoseksualnych nad interes dzieci, które będą "dorastać bez ojca lub matki w środowisku mylenia ról płciowych".

Ustawa wejdzie w życie z momentem publikacji w dzienniku ustaw.

ZOBACZ TEŻ: Grecy domagają się od Wielkiej Brytanii zwrotu słynnych rzeźb z Partenonu. "Zostały zasadniczo skradzione"

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: Reuters, CNN