Kosowo "dołoży wszelkich starań", aby zalegalizować związki partnerskie

Źródło:
PAP
Kosowo, Prisztina, wideo archiwalne
Kosowo, Prisztina, wideo archiwalne
Reuters Archive
Kosowo, Prisztina, wideo archiwalneReuters Archive

Premier Kosowa Albin Kurti zapowiedział, że jego kraj "dołoży wszelkich starań", aby zalegalizować związki partnerskie osób tej samej płci. Jeśli jego zapowiedzi się sprawdzą, Kosowo będzie pierwszym krajem zamieszkanym w większości przez muzułmanów, w którym do tego dojdzie.

- Kosowo dołoży wszelkich starań, aby wkrótce stać się drugim po Czarnogórze krajem Bałkanów Zachodnich, który gwarantuje swoim obywatelom prawo do związków partnerskich osób tej samej płci. Będziemy ciężko pracować, aby to osiągnąć w najbliższej przyszłości - powiedział Kurti, dodając, że do zmiany w kosowskim prawie może dojść już w maju.

CZYTAJ TEŻ: Grecja legalizuje małżeństwa jednopłciowe. Jako pierwszy kraj prawosławny

W rozmowie z niemiecką redakcją portalu Euractiv premier Kosowa zaznaczył, że w przeciwieństwie do sytuacji w 2022 roku, ma on teraz poparcie w tej kwestii większości deputowanych swojej partii Samostanowienie (Vetevendosje).

Jednocześnie przyznał, że aby zmiany zostały uchwalone przez 120-osobowy parlament, musi przekonać jeszcze 11 deputowanych. Kurti podkreślił, że rząd poparł już decyzję o legalizacji związków partnerskich. Jeśli zapowiedzi Kurtiego się sprawdzą, Kosowo będzie pierwszym krajem zamieszkanym w większości przez muzułmanów, w którym dojdzie do zalegalizowania związków osób jednej płci - komentuje bośniacki portal Klix.

Autorka/Autor:mjz/kab

Źródło: PAP