Setki par wzięły ślub w Tajlandii po wejściu w życie prawa legalizującego małżeństwa jednopłciowe. - To najszczęśliwszy dzień mojego życia - mówi CNN Pisit Sirihiranchai, który w czwartek poślubił swojego partnera.
W czwartek w Tajlandii weszło w życie prawo zezwalające na małżeństwa osób tej samej płci. Kraj jest trzecim w Azji, po Tajwanie i Nepalu, który wprowadził takie przepisy. Dzień świętowano hucznie - tajlandzki parlament przystrojono tęczowymi flagami, a w całym kraju setki par wzięły ślub. Organizacje zajmujące się prawami osób LGBT liczą na to, że w czwartek uda się finalnie zarejestrować dokładnie 1448 małżeństw - liczba ta odnosi się do paragrafu w kodeksie cywilnym z historyczną zmianą prawa.
Setki ślubów par jednopłciowych w Tajlandii
Tylko w jednym z kompleksów handlowych w Bangkoku, gdzie zorganizowano masowe śluby, związek małżeński zawarło ponad 200 par. - Minęło 17 lat, poznałyśmy się w szkole (...). Dorastając w czasach, gdy osoby LGBT były postrzegane jako obce lub niepasujące, niesamowite jest widzieć, jak wiele się zmieniło - powiedziała 33-letnia Ploynaplus Chirasukon, która wzięła ślub ze swoją partnerką, Kwanporn Kongpetch.
- Chcemy stabilizacji w życiu, finansowej i osobistej (...). Pracuję w branży medycznej i wiem, że czasami trzeba podjąć krytyczne decyzje. Widziałam przypadki, w których nikt nie mógł ich podjąć i muszą to zrobić rodzice (...). Nie chcemy, żeby nam się to przytrafiło - podkreśliła z kolei 33-letnia Vorawan Ramwan, która wzięła ślub z 47-letnią Antichą Sangchą.
- To najszczęśliwszy dzień mojego życia. Nareszcie mogliśmy zrobić to, na co czekaliśmy przez długi czas. Teraz jesteśmy pełną rodziną - zaznaczył w rozmowie z CNN Pisit Sirihiranchai, który poślubił swojego partnera o imieniu Chanathip.
Na czym polega zmiana prawa w Tajlandii
Na mocy nowego prawa parom jednopłciowym przysługują takie same prawa jak parom heteroseksualnym w zakresie rejestracji małżeństwa, rozwodu, używania nazwiska małżonka, wspólnego zarządzania majątkiem, ulg podatkowych, ubezpieczeń, adopcji i opieki nad dziećmi oraz dziedziczenia. Nadal jednak prawo definiuje rodziców dziecka jako kobietę i mężczyznę, co budzi obawy niektórych o interpretowanie tego przepisu przez urzędników przy okazji adoptowania dzieci.
Ustawa legalizująca małżeństwa jednopłciowe została podpisana przez króla Tajlandii Mahę Vajiralongkorna we wrześniu zeszłego roku. Wcześniej, w czerwcu, zgodę wyraził na to Senat.
Źródło: Reuters, CNN
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT