Szwecja chce pogłębiać współpracę z NATO. Powodem zagrożenie ze strony Rosji

Źródło:
PAP
Rosyjskie wojsko ćwiczy w pobliżu Ukrainy
Rosyjskie wojsko ćwiczy w pobliżu Ukrainy
mil.ru
Rosyjskie wojsko ćwiczy w pobliżu Ukrainy mil.ru

Po rozmowie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergem dotyczącej zagrożenia ze strony Rosji premier Szwecji Magdalena Andersson poinformowała o pogłębieniu współpracy kraju z Sojuszem. Kwestie związane z zagrożeniem rosyjskim były również tematem rozmów szefowej szwedzkiego MSZ Ann Linde, przebywającej w Waszyngtonie.

"Dziękuję Jensowi Stoltenbergowi za rozmowę na temat ważności utrzymania europejskiego porządku bezpieczeństwa i pogłębienia partnerstwa między Szwecją a NATO" - napisała w piątek na Twitterze szefowa szwedzkiego rządu. Jens Stoltenberg podkreślił ze swojej strony na Twitterze, że "Szwecja jest cenionym partnerem NATO". "Popieramy prawo każdego narodu do swobodnego wyboru własnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa" - napisał.

Współpraca z Sojuszem

Szwecja nie jest członkiem NATO, ale współpracuje z Sojuszem. W 2020 roku szwedzki parlament głosami opozycji zobowiązał rząd do przyjęcia tzw. opcji NATO, czyli utrzymania gotowości do wstąpienia do Paktu Północnoatlantyckiego. Podobną możliwość wyraziła wcześniej Finlandia.

W czwartek premier Andersson przeprowadziła konsultacje z prezydentem Finlandii Saulim Niinistoe. Kwestie związane z zagrożeniem ze strony Rosji są również tematem rozmów w Waszyngtonie szefowej szwedzkiego MSZ Ann Linde z wiceszefową amerykańskiej dyplomacji Wendy Sherman oraz zastępcą doradcy prezydenta Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jonathanem Finerem.

- Szwecja i Finlandia są mocno poruszone propozycjami wysuwanymi przez Rosję, dlatego musimy wyraźnie określić nasze stanowisko przed przyszłotygodniowym rozmowami USA z Rosją - powiedziała Linde agencji TT po przybyciu do Waszyngtonu.

CZYTAJ: Byli dowódcy apelują o zwiększoną gotowość obronną. W obliczu zagrożenia rosyjskiego

Odrzucone żądanie Rosji

Szwedzki rząd odrzuca żądanie Rosji, aby NATO nie przyjmowało nowych członków. Chce także nadal kontynuować wspólne ćwiczenia z wojskami Sojuszu w Szwecji i na Morzu Bałtyckim, czemu sprzeciwiają się Rosjanie.

W opublikowanym w piątek w dzienniku "Dagens Nyheter" wywiadzie szef sztabu szwedzkiej armii Micael Byden podkreślił, że "jeśli propozycje Rosji zostaną wdrożone, fundamenty polityki bezpieczeństwa Szwecji zostaną zniszczone".

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: