TVN24 | Świat

Byli dowódcy apelują o zwiększoną gotowość obronną. W obliczu zagrożenia rosyjskiego

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP
Rosyjskie wojsko ćwiczy w pobliżu Ukrainy
mil.ru Rosyjskie wojsko ćwiczy w pobliżu Ukrainy

"Zagrożenie inwazją Ukrainy ze strony Rosji jest realne", a "propozycje Władimira Putina są dla Szwecji nie do przyjęcia" - twierdzą byli dowódcy szwedzkich sił zbrojnych na łamach dziennika "Dagens Nyheter". Wojskowi domagają się od rządu zwiększenia gotowości obronnej w związku z groźbami prezydenta Rosji wobec Ukrainy.

Piastujący w przeszłości wysokie stanowiska w szwedzkiej armii Lars Wedin oraz Odd Werin napisali we wtorek we wspólnym artykule, że Szwecja - która nie należy do NATO - powinna wzmocnić obronę Gotlandii oraz przyspieszyć modernizację floty marynarki wojennej na Bałtyku.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Według wojskowych "zagrożenie inwazją Ukrainy ze strony Rosji jest realne", a "propozycje Putina są dla Szwecji nie do przyjęcia". "Jedną z konsekwencji [paktu bezpieczeństwa], polegającego na zachowaniu rosyjskiej strefy wpływów w krajach bałtyckich oraz dużej części Europy Wschodniej, byłoby zmniejszenie zdolności obronnych Szwecji, ponieważ nie bylibyśmy w stanie ćwiczyć z NATO" - uważają autorzy.

Apel o poprawę zdolności bojowej

Zdaniem byłych dowódców nie wystarczy realizacja decyzji władz Szwecji z 2020 roku o zwiększeniu nakładów na obronność do 2030 roku. Eksperci proponują poprawę zdolności bojowej istniejących jednostek, w tym zapewnienie okrętom podwójnych załóg, a także nową umowę o czasie pracy, która pozwoli statkom przebywać co najmniej 100 dni na morzu (co jest standardem w NATO).

Wojskowi domagają się także rozpoczęcia testów oraz zakupu systemów bezzałogowych i przyspieszenia zakupu nowych statków.

Rosyjskie wojsko w gotowości. Zdjęcie ilustracyjne mil.ru

Wedin i Werin proponują również wprowadzenie w ustawodawstwie pojęcia stanu kryzysu, mającego miejsce między pokojem a wojną. "Istniejący obecnie sztywny podział na pokój i wojnę nie daje rządowi niezbędnej swobody działania" - uważają.

Jak podkreślają byli dowódcy, kategoria "kryzysu" miałaby umożliwić państwu dbanie o utrzymanie tonażu statków handlowych poprzez oferowanie ubezpieczenia morskiego, gdy komercyjne firmy ubezpieczeniowe z powodu zagrożenia nie będą w stanie zaoferować ochrony.

Wojsko "dostosowało gotowość do panującej sytuacji"

Szef sztabu szwedzkiej armii Micael Byden pod koniec grudnia zeszłego roku zapewnił w wywiadzie dla "Dagens Nyheter", że "nie siedzimy i nie czekamy, zwiększyliśmy gotowość wojskową w związku z zagrożeniem ze strony Rosji"

Według Bydena szwedzkie wojsko "dostosowało gotowość do panującej sytuacji". "Robimy więcej i jesteśmy gotowi działać szybciej niż zwykle. Jesteśmy przygotowani do radzenia sobie z różnymi wydarzeniami, nie tylko w naszej najbliższej okolicy" - zapewnił głównodowodzący szwedzkiej armii. 

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru