Pierwszy przypadek nowego typu mpox poza Afryką

Źródło:
Reuters, BBC
Mpox (dawniej małpia ospa). Typ II wirusa łatwiej się rozprzestrzenia
Mpox (dawniej małpia ospa). Typ II wirusa łatwiej się rozprzestrzeniaReuters
wideo 2/9
Mpox (dawniej małpia ospa). Typ II wirusa łatwiej się rozprzestrzeniaReuters

Szwecja poinformowała w czwartek, że potwierdziła pierwszy przypadek mpox (dawniej małpia ospa) spowodowany nowym typem wirusa, który wydaje się łatwiej rozprzestrzeniać. Jest to jednocześnie pierwszy przypadek tego bardziej zaraźliwego typu odnotowany poza Afryką.

W środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła mpox globalnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego po raz drugi w ciągu dwóch lat, po wybuchu epidemii w Demokratycznej Republice Konga.

Natomiast w czwartek szwedzki minister zdrowia i spraw społecznych Jakob Forssmed przekazał na konferencji prasowej, że nowy typ tej infekcji wirusowej odnotowano w jego kraju. - Po południu otrzymaliśmy potwierdzenie, że mamy w Szwecji jeden przypadek poważniejszego typu mpox - oznajmił. Jest to pierwszy przypadek zakażenia typem II poza Afryką.

Wybuch epidemii rozpoczął się od rozprzestrzenienia się endemicznego szczepu, znanego jako typ I. Jednak nowy typ II (niekiedy pojawia się także nazwa Ib) wydaje się rozprzestrzeniać łatwiej.

CZYTAJ TEŻ: Mpox globalnym zagrożeniem dla zdrowia. WHO ogłasza najwyższy poziom alarmu

Szwedzka agencja zdrowia publicznego podała, że osoba zakażona zaraziła się podczas pobytu w regionie Afryki.

Objawy mpox

Mpox jest odzwierzęcą chorobą zakaźną powodowaną przez wirusa. Wirus jest przenoszony przez bliski kontakt, w tym kontakt skóra do skóry, rozmowę lub oddychanie blisko osoby chorej. Wirus może przedostać się do organizmu przez uszkodzoną skórę czy drogi oddechowe. Zakażenie może również nastąpić poprzez dotknięcie przedmiotów skażonych wirusem, np. pościeli, ubrań i ręczników.

Mpox charakteryzuje się objawami podobnymi do grypy, takimi jak gorączka, ból głowy i mięśni. Występują też wypełnione ropą zmiany skórne przypominające krosty, przez co trudno odróżnić ją od ospy wietrznej. Zwykle ma łagodny przebieg, a tylko w rzadkich przypadkach jest śmiertelna.

Autorka/Autor:akr/kg

Źródło: Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Marina Demidiuk/Shutterstock