U króla Karola III zdiagnozowano nowotwór. Przed komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych stanął były szef KPRM Michał Dworczyk. Wzrasta liczba ofiar śmiertelnych pożarów lasów w Chile. Przed sądem w Barcelonie rozpoczął się proces oskarżonego o gwałt byłego zawodnika Barcelony Daniego Alvesa. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 6 lutego.
1. Król Karol ma nowotwór
U króla Karola III zdiagnozowano nowotwór - poinformował w poniedziałek Pałac Buckingham. Nie ujawniono, jaki to rodzaj nowotworu, a z oświadczenia wynika, że monarcha rozpoczął już leczenie.
Pałac Buckingham przekazał, że Karol III wstrzymał wykonywanie wszelkich obowiązków publicznych. Dodano, że "będzie kontynuował prowadzenie spraw państwowych i zapoznawanie się z oficjalnymi dokumentami, jak zazwyczaj".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Król Karol ma nowotwór
2. Michał Dworczyk stanął przed sejmową komisją śledczą
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podpisał decyzję administracyjną zlecającą działania przygotowawcze Poczcie Polskiej - powiedział przed sejmową komisją śledczą ds. wyborów kopertowych były szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.
Były minister przyznał, że używał prywatnej skrzynki mailowej do celów służbowych. Dworczyk wspomniał również, że "po dwóch czy trzech próbach pozbycia się złośliwego oprogramowania" zdecydował o jej zlikwidowaniu. - Jednym ze znaków, że skrzynka jest dalej zhakowana, było to, że zaczęto wysyłać maile, m.in. do ministra Szrota - mówił. Chodzi o Pawła Szrota, ówczesnego ministra w Kancelarii Prezydenta, obecnie posła PiS.
3. Rośnie liczba ofiar śmiertelnych pożarów lasów w Chile
Do 123 wzrosła w poniedziałek liczba ofiar śmiertelnych pożarów lasów w środkowej części Chile, w tym w turystycznym regionie Valparaiso. Żywioł zniszczył tysiące domów a wiele osiedli i dzielnic miast zostało zrównanych z ziemią. Prezydent Gabriel Boric ostrzegł, że kraj "stoi w obliczu olbrzymiej tragedii".
Setki osób uważanych jest za zaginione a władze uprzedzają, że liczba ofiar będzie rosła. Ekipy ratunkowe wciąż odnajdują nowe ciała w zgliszczach domów i w spalonych lasach.
4. Ruszył głośny proces znanego piłkarza
W poniedziałek przed sądem w Barcelonie rozpoczął się proces byłego zawodnika Barcelony Daniego Alvesa. Brazylijczyk jest oskarżony o gwałt na 23-letniej kobiecie, a rozdzierające serca zeznania świadków stawiają gracza w bardzo niekorzystnym świetle. Piłkarz miał dopuścić się napaści na tle seksualnym w stolicy Katalonii w grudniu 2022 roku. W styczniu 2023 roku zawodnik został zatrzymany i od tego momentu przebywa w areszcie śledczym.
5. Zbojkotowane posiedzenie ws. akcesji Szwecji do NATO
Rządząca na Węgrzech koalicja Fidesz-KDNP zbojkotowała w poniedziałek nadzwyczajne posiedzenie parlamentu w sprawie akcesji Szwecji do NATO, które zostało zwołane na wniosek opozycji. Na głosowanie w tej kwestii trzeba będzie poczekać przynajmniej do końca lutego.
W parlamencie pojawili się za to ambasadorowie kilku państw Sojuszu, w tym ambasador USA David Pressman. W ubiegłym tygodniu politycy zarówno Partii Demokratycznej, jak też republikanów wezwali Węgry do jak najszybszego przyjęcia szwedzkiego wniosku.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rządząca koalicja zbojkotowała posiedzenie parlamentu w sprawie akcesji Szwecji do NATO
6. Amerykanie dokonali ataku na drony Huti w Jemenie
"Siły USA zidentyfikowały wypełnione materiałami wybuchowymi bezzałogowe pojazdy na kontrolowanym przez Huti obszarze Jemenu i ustaliły, że stanowią one bezpośrednie zagrożenie dla okrętów marynarki wojennej USA i statków handlowych w regionie" - głosi komunikat amerykańskiego Centralnego Dowództwa (CENTCOM) opublikowany na platformie X (dawny Twitter).
Wspierani przez Iran rebelianci Huti w Jemenie atakują rakietami i dronami okręty wojenne i statki handlowe na Morzu Czerwonym tłumacząc to chęcią wsparcia palestyńskiego Hamasu walczącego z wojskami izraelskimi w Strefie Gazy.
Źródło: PAP, TVN24, Eurosport
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images