Prezydent Andrzej Duda powołał nowego szefa BBN. PKW nie była w stanie podjąć decyzji w sprawie pieniędzy dla PiS. Do prokuratury wpłynął wniosek w sprawie zastosowania 30-dniowego aresztu wobec Zbigniewa Ziobry. Prezydent USA Donald Trump porozumiał się z premierem Kanady Justinem Trudeau i prezydentką Meksyku Claudią Sheinbaum w sprawie wstrzymania 25-procentowych ceł. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 4 lutego.
1. Prezydent wskazał nowego szefa BBN
Prezydent Andrzej Duda dokonał zmian na stanowiskach kierowniczych w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego oraz swojej kancelarii.
Nowym szefem BBN został generał broni Dariusz Łukowski. Jacek Siewiera, który złożył rezygnację, został odznaczony przez Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
2. PKW znów bez uchwały
Państwowa Komisja Wyborcza obradowała w sprawie sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości. Nie była jednak w stanie podjąć żadnej decyzji, w obu głosowaniach był remis.
Wynik remisowy - 4 głosy za, 4 głosy przeciw - zapadł w sprawie dwóch uchwał. Pierwsza zakładała przyjęcie sprawozdania PiS po orzeczeniu nieuznawanej izby SN, druga odroczenie podjęcia decyzji. W sprawie pierwszej wnioskował przewodniczący Sylwester Marciniak, w sprawie drugiej, Ryszard Balicki.
3. Wnioski o areszt dla Ziobry i karę dla Święczkowskiego
Komisja śledcza do spraw inwigilacji systemem Pegasus miała przesłuchać Bogdana Święczkowskiego, byłego prokuratora krajowego, obecnie prezesa Trybunału Konstytucyjnego, jednak ten nie stawił się na posiedzeniu. W związku z tym komisja przegłosowała wnioski: do sądu w sprawie kary porządkowej dla Święczkowskiego za niestawiennictwo oraz do prokuratora generalnego o przeprowadzenie jego przesłuchania.
Do prokuratury wpłynął wniosek komisji śledczej do spraw Pegasusa w sprawie zastosowania 30-dniowego aresztu wobec Zbigniewa Ziobry - poinformowała rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Prokurator generalny Adam Bodnar zapowiedział w TVN24, że podpisze ten wniosek.
4. Wojna celna z Kanadą i Meksykiem odroczona
Prezydent USA Donald Trump i premier Kanady Justin Trudeau ogłosili, że zapowiadane 25-procentowe cła na towary z Kanady zostaną wstrzymane na 30 dni.
Trudeau zobowiązał się do zwiększenia ochrony granicy i współpracy z USA przeciwko przemytowi fentanylu. Wcześniej podobne porozumienie Trump zawarł z prezydentką Meksyku Claudią Sheinbaum.
5. Ambasador Izraela opuści placówkę w Polsce
Rzecznik resortu spraw zagranicznych Izraela Oren Marmorstein potwierdził, że ambasador Jakow Liwne opuści Polskę i obejmie stanowisko wicedyrektora do spraw dyplomacji publicznej w tamtejszym MSZ.
Informację o tym, że Liwne opuści placówkę w Polsce jako pierwsza podała "Rzeczpospolita". Według dziennika do czasu mianowania nowego ambasadora obowiązki charge d’affaires ma objąć Bosmat Baruch, która obecnie jest dyrektorką ds. dyplomacji publicznej w ambasadzie Izraela w Polsce.
6. Wstrząsy w Grecji
Od 31 stycznia seria ponad 200 wstrząsów sejsmicznych nawiedziła greckie wyspy na Morzu Egejskim. Epicentrum znajdowało się pomiędzy wyspami Santorini i Amorgos.
Najmocniejszy jak do tej pory wstrząs miał magnitudę 5 i został odnotowany w poniedziałek przed południem - podała amerykańska agencja United States Geological Survey (USGS), która monitoruje trzęsienia ziemi na całym świecie.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański