"Wszyscy na wszystkich". Ławrow mówi o wymianie jeńców

TVN24


Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow ocenił w poniedziałek, że "słusznie i po chrześcijańsku" byłoby sięgnąć do zapisów w porozumieniach mińskich, dotyczących konfliktu w Donbasie, które mówią o wymianie jeńców między stronami na zasadzie "wszyscy na wszystkich".

Rosyjski minister mówił o tym, komentując przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na poniedziałkowej uroczystości jego zaprzysiężenia. Ławrow podkreślił, że Zełenski w przemówieniu "wypowiedział się przeciwko próbom wprowadzania rozdźwięku w społeczeństwie ukraińskim ze względu na kryterium językowe".

- Nie ma wątpliwości, że powinno to w pełnej mierze objąć także sferę religijną, w tym w szerszym kontekście wszechstronnego wypełnienia porozumień mińskich - dodał Ławrow. Ocenił, że "byłoby słusznie i po chrześcijańsku rozpocząć od punktu w dokumentach na temat wymiany osób zatrzymanych według zasady "wszyscy na wszystkich".

Szef rosyjskiej dyplomacji wypowiadał się na dorocznym spotkaniu z duchowieństwem w MSZ Rosji z okazji prawosławnej Wielkanocy.

Zełenski w wystąpieniu w ukraińskim parlamencie zapowiedział, że jego pierwszym zadaniem na stanowisku szefa państwa będzie wstrzymanie ognia w Donbasie, gdzie od ponad pięciu lat trwa konflikt ze wspieranymi przez Rosję separatystami. Zapewnił, że nie boi się "podejmowania skomplikowanych decyzji" i jest gotów na utratę stanowiska, "byle tylko nastąpił pokój". Ocenił, że najpierw należy uwolnić wszystkich znajdujących się w niewoli obywateli Ukrainy.

Autor: adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: