WHO: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały 154 miliony ludzi

Źródło:
PAP
Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem
Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścemKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
wideo 2/4
Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścemKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia oświadczyła, że w ciągu ostatnich 50 lat dzięki szczepionkom uratowano 154 miliony istnień. Znaczna większość, czyli 101 milionów, to niemowlęta.

Dzięki szczepionkom co minutę można uratować sześć istnień - oceniła Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) na podstawie badania opublikowanego w środę przez pismo naukowe The Lancet. W badaniu wzięto pod uwagę jedynie 14 chorób.

Szczepionki są wśród najważniejszych odkryć w historii, pozwalają na zapobieganie chorobom wcześniej uważanym za wyjątkowo groźne - komentuje wyniki badania dyrektor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

W ciągu ostatnich 50 lat globalne wysiłki w zakresie szczepień uratowały szacunkowo 154 miliony istnień ludzkich. Znaczna większość istnień uratowanych dzięki szczepionkom - 101 milionów - to niemowlęta - informuje WHO. W ten sposób szczepionki przyczyniły się bezpośrednio do zmniejszenia śmiertelności dzieci o 40 procent na świecie i o ponad 50 procent na kontynencie afrykańskim.

Szczepionka na odrę odpowiada za 60 procent uratowanych istnień

Wśród szczepionek przeanalizowanych podczas badania, remedium na odrę miało największy wpływ na spadek śmiertelności u dzieci. Szczepionka na odrę odpowiada za 60 procent wszystkich uratowanych istnień - informuje WHO.

Dzięki szczepionce przeciwko polio 20 milionów osób, które w innym wypadku zostałyby sparaliżowane, mogły chodzić - przekazało WHO.

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że około 67 milionów dzieci nie zostało zaszczepionych podczas pandemii COVID-19 z powodu obciążenia systemu opieki zdrowotnej. WHO zaznacza też, że 33 miliony dzieci nie dostały przynajmniej jednej z dwóch dawek szczepionki na odrę w 2022 roku.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock