Syria rozpoczęła opóźniane od miesięcy niszczenie dziesiątek podziemnych bunkrów i hangarów, używanych w przeszłości do produkcji i składowania broni chemicznej - twierdzi Reuters, powołując się na źródła dyplomatyczne.
W ubiegłym roku Damaszek przekazał 1,3 tys. ton toksycznych substancji. Ich wywóz i zniszczenie nadzoruje Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).
Syria co najmniej o kilka miesięcy opóźnia się za to z likwidacją podziemnych bunkrów.
Prace rozbiórkowe w pierwszym z tuneli rozpoczęły się 24 grudnia, ale zostały przerwane przez trudne warunki pogodowe (śnieżyce). Bunkier ma zostać zabetonowany do końca stycznia - twierdzą źródła Reutera w OPCW.
- Prace w końcu się zaczęły, co jest dobrą wiadomością - twierdzi inne źródło. - Chodziło o pewne techniczne problemy i złą pogodę, które spowolniły cały proces.
OPCW o opóźnieniach
Już w środę szef OPCW ma przekazać rządom innych państw zaktualizowane dane dotyczące postępów w niszczeniu syryjskiego arsenału i bunkrów - podaje Reuters. Posiedzenie ma odbyć się za zamkniętymi drzwiami.
Techniczne szczegóły dotyczącego tego, w jaki sposób mają zostać zniszczone hangary, będą konsultowane z ekspertami.
Groźba ataku
Syria wstąpiła do OPCW po ataku sarinem na przedmieściach Damaszku 21 sierpnia 2013 roku. Zginęło wówczas ponad tysiąc osób. Stany Zjednoczone zagroziły wówczas interwencją w Syrii, oskarżając o przeprowadzenie ataku prezydenta Baszara el-Asada. Strona rządowa i opozycja oskarżały się wzajemnie o atak.
USA wstrzymały interwencję po tym, jak Damaszek zgodził się zniszczyć swój arsenał chemiczny. Rok później Stany Zjednoczone rozpoczęły ataki na pozycje Państwa Islamskiego, które przejęło duże obszary na północny, w centrum i na wschodzie Syrii.
OPCW bada przypadki stosowania bomb chlorowych przeciwko ludności cywilnej. W atakach bronią chemiczną zginęły dziesiątki ludzi. Rząd Syrii nie wziął odpowiedzialności za ataki i konsekwentnie im zaprzecza. Zachodni dyplomaci twierdzą, że dotychczas Syria nie dostarczyła żadnych dokumentów ws. swojego programu chemicznego. Reuters przypomina, że Damaszek przez dekady budował swój arsenał chemiczny.
Autor: pk\mtom / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: OPCW