Najwyższa Komisja ds. Wyborów do Zgromadzenia Ludowego (parlamentu), której przewodzi Taha, jest odpowiedzialna za przeorganizowanie systemu władzy ustawodawczej w Syrii po zmianach systemowych w kraju w grudniu 2024 roku. Dotychczas przeprowadzenie wyborów planowano na przełom lipca i sierpnia.
Władza tymczasowa
W Syrii rządzi obecnie przejściowa administracja, która wyłoniła się z fundamentalistycznej organizacji Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), która w grudniu 2024 roku odegrała główną rolę w obaleniu reżimu Asada. Na jej czele stał Ahmed al-Szara, który pełni obecnie obowiązki prezydenta Syrii. Mimo obalenia reżimu Asada w Syrii dochodzi do walk. Do ostatnich doszło na południu kraju w prowincji Suwejda, gdzie druzowie starli się z Beduinami. Dotychczasowy bilans tych walk stoczonych między 13 a 20 lipca to 1300 zabitych, w większości druzów.
Upadek Asada i wojna domowa
W czasie trwającej od 2011 roku wojny domowej zginęło co najmniej pół miliona osób, a ponad połowa z około 22 milionów mieszkańców Syrii musiała uciekać z domu - za granicę lub do innych regionów kraju. W Syrii nadal panuje jeden z największych kryzysów humanitarnych na świecie.
Konflikt rozpoczął się od powstania rebeliantów przeciwko autorytarnej władzy. Początkowo pokojowe protesty w Syrii były brutalnie tłumione przez siły Asada. Powstało kilka ugrupowań rebelianckich, w kraju latami toczyły się intensywne walki, w które zaangażowały się też inne państwa. Asada wspierała Rosja i Iran, opozycję - Turcja i niektóre państwa arabskie Zatoki Perskiej.
Pod koniec 2024 roku Asad został obalony przez koalicję rebeliantów kierowaną przez Hajat Tahrir asz-Szam.
Autorka/Autor: bż/kab
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Mohammad Bash/Shutterstock