Ukraińskie ministerstwo infrastruktury poinformowało we wtorek, że pierwszy od chwili uruchomienia tak zwanej Inicjatywy Zbożowej statek z ukraińskim zbożem dotarł do Afryki. Transport pszenicy dopłynął do Dżibuti, skąd zostanie przewieziony do Etiopii.
"Pierwszy statek z ukraińską produkcją rolną zamówiony przez ONZ dotarł do Afryki" – przekazał resort infrastruktury na Facebooku. Ministerstwo podało, że masowiec Brave Commander, wynajęty przez Światowy Program Żywnościowy i przewożący 23 tysięcy ton pszenicy, dotarł do Dżibuti. Zboże ma zostać następnie skierowane do Etiopii.
Minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow powiedział, że we współpracy z ONZ Ukraina wysłała już dwa statki z ponad 50 tysiącami ton zboża, by pomóc Etiopii i Jemenowi.
Brave Commander wypłynął z ukraińskiego portu Piwdennyj koło Odessy 16 sierpnia. We wtorek z tego samego portu wypłynął masowiec Karteria z 37,5 tysiącami ton pszenicy dla Jemenu.
- Od chwili podpisania tak zwanej Inicjatywy Zbożowej zdawaliśmy sobie sprawę z odpowiedzialności Ukrainy wobec świata, zwłaszcza wobec tych krajów Afryki i Azji, które przeżywają katastrofę humanitarną – dodał Kubrakow.
Zawarte umowy w sprawie eksportu zboża
W warunkach wojskowej blokady ukraińskich portów przez Rosję w lipcu przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ dwie umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie. Ma to zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów: Odessy, Czarnomorska i Jużnego (Piwdennego).
Ministerstwo infrastruktury powiadomiło, że w ramach inicjatywy na rzecz bezpiecznego transportu produkcji rolnej z ukraińskich portów wypłynęło już 61 statków z prawie 1,5 mln ton ładunków.
Źródło: PAP