Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już 188 dni. Wojska rosyjskie podjęły nieskuteczne próby ataków na kilku odcinkach frontu w obwodzie donieckim – poinformował sztab generalny w Kijowie. W wyniku ataków ukraińskich sił zbrojnych na mosty nad Dnieprem armia rosyjska została odcięta od dostaw z okupowanego Krymu - przekazał szef chersońskiej obwodowej administracji Jarosław Januszewycz. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 3:24
Turecki producent dronów bojowych Baykar Makina zaprezentował na wystawie w Samsun na północy Turcji prototyp bezzałogowego samolotu szturmowego Bayraktar Kizilelma (Czerwone Jabłko) - poinformowała we wtorek agencja Anatolia.
Jak powiedział tureckim mediom dyrektor techniczny Baykar, nowy dron jest wyposażony w silnik odrzutowy i najnowocześniejsze czujniki do sterowania. Jest zdolny do "agresywnego manewrowania" i posiada sztuczną inteligencję.
Turecka firma planuje produkcję nowych dronów m.in. w zakładach na Ukrainie, które Baykar Makina zamierza tam zbudować.
- 2:02
Rzeczniczka Białego Domu Karin Jean-Pierre potwierdziła we wtorek krążące wcześniej w amerykańskich mediach informacje, że Rosja otrzymała drony bojowe z Iranu - poinformował portal Ukraińska Prawda.
- 20:54
Ukraina otrzymała w sierpniu rekordową pomoc finansową z zagranicy w wysokości 4,6 mld dolarów. We wrześniu spodziewamy się dalszego wsparcia od USA i Unii Europejskiej – ogłosił minister finansów Serhij Marczenko.
Minister zaznaczył, że dla Ukrainy kluczowa jest kwestia płynności finansowej, dlatego też obecnie nie jest "sprawą zasadniczą", czy pomoc zagraniczna ma charakter grantów czy kredytów.
Agencja Interfax-Ukraina przypomniała, że władze w Kijowie spodziewały się otrzymać w sierpniu 6 mld dolarów pomocy, a we wrześniu – 4,7 mld dolarów.
- 20:04
Rada Najwyższa Ukrainy zaapelowała do państw i organizacji międzynarodowych o potępienie zbiorowego zabójstwa ukraińskich jeńców wojennych przez siły rosyjskie w obozie filtracyjnym w okupowanej Ołeniwce i uznaniu go za akt terroru.
Posłowie zwrócili się do ONZ, UE, Rady Europejskiej, OBWE, parlamentów i rządów państw NATO, Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i organizacji międzynarodowej Lekarze bez Granic.
Rada Najwyższa zaapelowała do ONZ i MKCK, by "niezwłocznie zareagowały na ten akt terrorystyczny, popełniony przez Rosję i skierowały do Ołeniwki swoich przedstawicieli w celu przeprowadzenia inspekcji".
Deputowani proszą te organizacje, by podjęły działania na rzecz stałej kontroli warunków przetrzymywania wszystkich ukraińskich jeńców wojennych, którzy przebywają na terytorium Rosji i tymczasowo okupowanych terenach Ukrainy.
Parlamentarzyści wezwali ONZ, UE, parlamenty i rządy państw NATO, by uznały one zabójstwo ukraińskich jeńców przez Rosję za akt terroru, zaś samą Rosję – za sponsora terroryzmu.
W nocy z 28 na 29 lipca w Ołeniwce, na terytorium byłej kolonii karnej, którą obecnie wykorzystują siły okupacyjne, doszło do wybuchu, w wyniku którego zginęło co najmniej 53 ukraińskich jeńców wojennych, a ponad 70 zostało ciężko rannych.
Obóz filtracyjny w Ołeniwce ostrzelany przez Rosjan. Zdjęcia satelitarne
- 19:37
Wojska rosyjskie podjęły nieskuteczne próby ataków na kilku odcinkach frontu w obwodzie donieckim. Trwają walki o Kodemę pod Bachmutem – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie.
Siły ukraińskie odparły ataki wroga w okolicach miejscowośći Sznurki (pod Słowiańskiem), a także w rejonie Bachmutu, gdzie przeciwnik próbował przesunąć się w kierunku miejscowości Zajcewe, Weseła Dołyna i Bachmut - przekazał sztab.
Wojskowi poinformowali, że Rosjanie "z kilku stron próbują zdobyć kontrolę nad Kodemą (miejscowość na południe od Bachmutu), trwają walki". Rosjanie podjęli także działania szturmowe w okolicach Awdijiwki, lecz - jak podał sztab - "ponieśli znaczne straty i wycofali się".
- 18:25
Ukraina chce, by misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) dotarła do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i zakończyła się "strategicznymi decyzjami". Konieczna jest niezwłoczna demilitaryzacja siłowni – oświadczył w Kijowie prezydent Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z szefem MAEA.
- Chcemy, by misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, na czele z dyrektorem Grossim, znalazła sposób, dzięki naszym służbom specjalnym i przez korytarz bezpieczeństwa dotarła do elektrowni i zrobiła maksimum, by uniknąć zagrożenia na skalę światową – powiedział Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
14-osobowa delegacja, na czele z szefem MAEA Rafaelem Grossim, ma dotrzeć do okupowanej przez rosyjskie wojska elektrowni w najbliższych dniach. Dziennik "Wall Street Journal" podał, że eksperci rozpoczną pracę w obiekcie w środę, a zakończą w sobotę. Według mediów w składzie misji są m.in. eksperci z Polski, Litwy, Chin i Serbii. Nie ma wśród nich specjalistów z USA i Wielkiej Brytanii.
- 17:50
Pierwszy od chwili uruchomienia tzw. Inicjatywy Zbożowej statek z ukraińskim zbożem dotarł do Afryki – podało ukraińskie ministerstwo infrastruktury. Zamówiony przez ONZ transport pszenicy dopłynął do Dżibuti, skąd zostanie przewieziony do Etiopii.
Statek Brave Commander, wynajęty przez Światowy Program Żywnościowy i przewożący 23 tys. ton pszenicy dotarł do Dżibuti. Zboże ma trafić do Etiopii.
Minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow powiedział, że "we współpracy z ONZ Ukraina wysłała już dwa statki z ponad 50 tys. ton zboża, by pomóc Etiopii i Jemenowi".
- 17:23
Ministerstwo obrony Rosji postanowiło zwiększyć liczbę najemników z prywatnych firm wojskowych, walczących w Ukrainie – informuje ukraiński wywiad wojskowy.
"(Nieoficjalna) mobilizacja w centralnych i południowo-wschodnich regionach Rosji nie udaje się. Rosjanie coraz częściej odmawiają umierania za idee kremlowskiego dyktatora. W związku z tym ministerstwo obrony kraju agresora postanowiło zwiększyć liczbę najemników z prywatnych firm wojskowych, którzy uczestniczą w działaniach zbrojnych na terytorium Ukrainy" – przekazł wywiad. Przede wszystkim chodzi o takie struktury, jak Grupa Wagnera i Liga.
Ukraiński wywiad ocenia, że obecnie na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy znajduje się od 4,5 tys. do 5 tysięcy najemników z takich prywatnych armii.
Rosyjscy żołnierze w Melitopolu
- 16:48
Holandia popiera wprowadzenie zakazu wydawania wiz rosyjskim turystom - oświadczył minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra. - Rosyjscy turyści nie są mile widziani w Europie – powiedział Hoekstra.
Minister przedstawił stanowisko Holandii przed dwudniowym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw UE, które zbiera się we wtorek w Pradze.
- Opowiadamy się za tym, aby zaprzestać wydawania wiz turystycznych Rosjanom, ale chcemy jednocześnie pozwolić na wydawanie pozwoleń umożliwiających naukę i odwiedzanie rodzin – przekazał Hoekstra w wywiadzie dla portalu RTL Nieuws.
Szef holenderskiego MSZ podkreślił, że nie chce karania zwykłych Rosjan, tylko "bogaczy związanych z reżimem".
- 16:24
Rosja chce uniemożliwić Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) dokonanie inspekcji w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, ostrzeliwując teren obok tego obiektu oraz imitując działania bojowe w Enerhodarze - oznajmił szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
"To są właśnie rosyjskie prowokacje. Teraz jest ważne, aby nie pozwolić Rosjanom dopiąć swego kłamstwami i szantażem. Powinni wynosić się z ukraińskiej ziemi" - napisał Jermak na kanale Telegram.
Wcześniej we wtorek inny doradca głowy państwa, Mychajło Podolak, powiadomił, że wojska agresora ostrzeliwują drogi, którymi misja MAEA miałaby dotrzeć do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. W ocenie urzędnika celem Kremla jest zmuszenie międzynarodowych ekspertów, by dojechali na miejsce przez okupowane Krym lub Donbas.
Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w drodze do zaporoskiej elektrowni
- 16:01
Rada Najwyższa Ukrainy wezwała ONZ, Unię Europejską i państwa NATO do uznania działań Rosji, mających na celu zabicie ukraińskich jeńców wojennych w kolonii karnej w Ołeniwce, za akt terrorystyczny.
Za przyjęciem stosownej uchwały głosowało 316 posłów.
W kolonii karnej w Ołeniwce na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, gdzie byli przetrzymywani między innymi obrońcy Azowstalu w Mariupolu, doszło pod koniec lipca do wybuchu, w którym zginęło co najmniej 40 ukraińskich żołnierzy, a 130 zostało rannych. Władze w Kijowie oskarżyły o atak stronę rosyjską.
- 15:55
Wojska rosyjskie po raz drugi w ciągu doby ostrzelały Charków z użyciem artylerii - poinformował na kanale Telegram mer miasta Ihor Terechow.
W wyniku ataku w jednym z wieżowców wybuchł pożar.
We wtorek rano wojska rosyjskie ostrzeliwały Charków z armat samobieżnych Pion. Zginęło czterech cywilów, a 11 zostało rannych.
- 15:35
Oskarżany o korupcję i zdradę stanu były członek kierownictwa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Andrij Naumow, który został zatrzymany w Serbii, może otrzymać azyl w Rosji i złożyć tam zeznania w propagandowym procesie ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - poinformował niezależny rosyjski portal Insider.
Naumow był w latach 2019-21 szefem Głównego Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego SBU. W ukraińskiej służbie uchodził za protegowanego jej szefa Iwana Bakanowa, blisko związanego z Zełenskim. 24 lutego, kilka godzin przed rozpoczęciem inwazji Rosji na Ukrainę, Naumow uciekł z kraju do Niemiec, wywożąc znaczną sumę pieniędzy i kamienie szlachetne - napisał Insider.
Naumow w przeszłości kierował państwowym przedsiębiorstwem, którego zakres działalności dotyczył tzw. strefy wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Prawdopodobnie miał dostęp do niejawnych informacji na temat systemów bezpieczeństwa w tym obiekcie i mógł przekazać te dane rosyjskim służbom.
- 14:45
W wyniku ataków Sił Zbrojnych Ukrainy na mosty nad Dnieprem armia rosyjska na prawym brzegu obwodu chersońskiego została odcięta od dostaw z okupowanego Krymu - poinformował szef chersońskiej obwodowej administracji Jarosław Januszewycz.
Urzędnik potwierdził, że ataki sił ukraińskich unieruchomiły wszystkie mosty na Dnieprze w obwodzie chersońskim. - Pozostało jedynie przejście dla pieszych - dodał Januszewycz.
Zniszczone mosty przez rzekę Dniepr w obwodzie chersońskim
- 14:42
Unia Europejska przekazuje 5 mln tabletek jodku potasu Ukrainie, aby chronić Ukraińców przed potencjalnym ryzykiem promieniowania - poinformowała Komisja Europejska.
26 sierpnia UE otrzymała od rządu Ukrainy wniosek o tabletki jodku potasu jako prewencyjny środek bezpieczeństwa w celu zwiększenia poziomu ochrony wokół elektrowni jądrowej w Enerhodarze. Tabletki jodku potasu byłyby stosowane w ograniczonych sytuacjach, aby uniknąć wchłaniania przez tarczycę wdychanego lub połkniętego radioaktywnego jodu.
W odpowiedzi Europejskie Centrum Koordynacji Reagowania zgromadziło 5,5 mln tabletek jodku potasu za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności dla Ukrainy, w tym 5 mln z rezerw ratunkowych rescEU i 500 tys. z Austrii.
- Żadna elektrownia jądrowa nie powinna nigdy być wykorzystywana jako teatr działań wojennych. Niedopuszczalne jest narażanie życia cywilnego na niebezpieczeństwo. Wszelkie działania wojskowe wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej muszą zostać natychmiast wstrzymane - oświadczył komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.
- 14:17
W Słowiańsku w obwodzie donieckim rosyjskie wojsko ostrzelało siedzibę ukraińskiego Czerwonego Krzyża.
Poinformowały o tym tamtejsze władze.
W obiekt trafiły cztery pociski. "Budynek został zniszczony, trzy samochody zostały uszkodzone. Na szczęście, żaden z wolontariuszy nie został ranny" – podała w komunikacie administracja Słowiańska.
Uszkodzony samochód ukraińskiego czerwonego Krzyża
- 13:47
Zgodnie z przewidywaniami, rosyjskie wojska ostrzeliwują drogi, którymi misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) powinna dotrzeć do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Celem Kremla jest zmuszenie delegacji, by dojechała na miejsce przez okupowane Krym lub Donbas - oznajmił doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
W jego ocenie są to celowe działania Rosjan, którzy "robią wszystko", żeby narzucić MAEA przejazd przez zajęte terytoria Ukrainy. "Stanowisko (Kijowa) pozostaje niezmienne. Dostęp do elektrowni tylko przez obszary kontrolowane (przez nas). Demilitaryzacja (tego obiektu). Natychmiastowe wycofanie (stamtąd) rosyjskich wojsk. Wyłącznie ukraiński personel na terenie siłowni" - podkreślił Podolak na Twitterze.
Delegacja MAEA, zmierzająca na inspekcję do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, jest już w Kijowie - poinformowało we wtorek ukraińskie ministerstwo energetyki. Zastrzegło, że nie będzie wypowiadać się o dalszych planach misji ze względów bezpieczeństwa.
- 13:44
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uhonorował wysokimi odznaczeniami państwowymi polskich polityków, członków rządu, którzy zostali wyróżnieni za zasługi dla współpracy między państwami, wspieranie suwerenności i jedności terytorialnej jego kraju oraz popularyzację Ukrainy na świecie.
Zgodnie z dekretem prezydenta, opublikowanym na stronie internetowej jego biura, orderem Księcia Jarosława Mądrego V klasy odznaczony został wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
Orderem Za Zasługi I klasy odznaczony został wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, zaś Orderem Za Zasługi II klasy szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Dworczyk został także odznaczony medalem "Za rozwój współpracy wojskowej", przyznawanym przez ministra obrony narodowej Ukrainy.
Prezydent Ukrainy odznaczył zagranicznych polityków, działaczy społecznych, dziennikarzy i artystów w związku z obchodzonym 24 sierpnia Dniem Niepodległości jego państwa. W najnowszym dekrecie Zełenskiego znalazły się m.in. nazwiska przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella i sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena.
Wcześniej Zełenski odznaczył premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego orderami Jarosława Mądrego drugiego stopnia. Stało się to podczas ich wspólnej wizyty w Kijowie, do której doszło 1 czerwca.
- 12:48
Delegacja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) jest już w Kijowie - poinformowało ukraińskie ministerstwo energetyki. Zastrzegło, że nie będzie wypowiadać się o dalszych planach misji ze względów bezpieczeństwa.
- 12:46
Siły ukraińskie zniszczyły przeprawę promową przez Dniepr we wsi Lwowe, a także kwaterę wojsk rosyjskich w hotelu na terenie klubu jachtowego w Nowej Kachowce - powiadomił na Facebooku Serhij Chłań, proukraiński wiceszef rady regionu chersońskiego.
- 12:34
Wypowiedzi papieża Franciszka na temat wojny w Ukrainie należy odczytywać jako głos podniesiony w obronie życia ludzkiego i wartości z nim związanych, a nie jako zajęcie stanowiska politycznego - oświadczył Watykan w komunikacie.
Oświadczenie to ukazało się po prawie tygodniu polemik, jakie wywołały słowa Franciszka, który nazwał "biedną dziewczyną" córkę ideologa Kremla Aleksandra Dugina, Darię, zabitą w zamachu bombowym w pobliżu Moskwy.
- 12:06
Złożona z 14 ekspertów misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przebywa w Kijowie przed planowaną na ten tydzień wizytą w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy - podała amerykańska telewizja CNN.
- 11:24
Pod Symferopolem na okupowanym Krymie formowane są rosyjskie kolumny z ciężkim uzbrojeniem. Następnie oddziały te wyruszają w kierunku Chersonia na południu Ukrainy - poinformował przewodniczący Medżlisu Tatarów krymskich Refat Czubarow.
- 11:20
Inwazja Rosji na Ukrainę ujawniła słabość Floty Czarnomorskiej, uważanej przez lata za formację o kluczowym znaczeniu w rosyjskich planach podboju sąsiedniego kraju. Okręty i siły powietrzne floty zostały przetrzebione przez ukraińskie rakiety i drony - ocenił portal Politico.
- 10:34
Siły ukraińskie prowokują rosyjską armię do marnowania drogich pocisków dalekiego zasięgu, ustawiając atrapy amerykańskich systemów rakietowych - podał dziennik "Washington Post", powołując się na źródła we władzach USA i Ukrainy.
- 10:23
Co najmniej pięć osób zginęło, a siedem zostało rannych w rosyjskim ostrzale Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy. Wróg zaatakował ze stanowisk artyleryjskich m.in. budynki mieszkalne i przedszkole - powiadomił mer miasta Ihor Terechow.
- 10:13
Niemcy i Francja próbują "rozbroić" plan zakładający wprowadzenie zakazu wjazdu do UE dla Rosjan na wizach turystycznych. Przywódcy krajów Europy Wschodniej i Skandynawii w ostatnich tygodniach głośno wzywali UE do zamknięcia granic dla rosyjskich podróżnych - podało Politico.
- 9:32
Szef dyplomacji UE Josep Borrell, który przewodniczy nieformalnemu posiedzeniu ministrów obrony państw unijnych w Pradze, powiedział, że sytuacja w Ukrainie nie ulega poprawie w związku z rosyjską inwazją. - Ukraina potrzebuje naszego wsparcia, a my będziemy go udzielać - zapewnił.
- 9:04
Ukraińska kontrofensywa trwa już od dawna i polega m.in. na niszczeniu rosyjskich magazynów i baz. W poniedziałek doszło do intensyfikacji walk, jednak nie oczekujmy szybkiego tempa operacji, ponieważ nie możemy sobie na to pozwolić - wyjaśnił ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow.
- 8:32
Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 5,909 mln osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 4,098 mln osób - poinformowała Straż Graniczna.W poniedziałek z Ukrainy przyjechało 23,9 tys. osób, a na Ukrainę wyjechało z Polski 30,7 tys. osób.
- 8:25
W rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zginęło w ciągu ostatniej doby dwóch mieszkańców, a cztery osoby zostały ranne – poinformował szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.
- 7:59
Wojska ukraińskie zwiększyły od 29 sierpnia intensywność ostrzału artyleryjskiego wzdłuż linii frontu w całej południowej Ukrainie, choć Rosja od początku sierpnia znacząco wzmocniła oddziały w okolicach Chersonia - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
"Od początku 29 sierpnia 2022 roku kilka brygad Sił Zbrojnych Ukrainy zwiększyło ciężar ostrzału artyleryjskiego w sektorach linii frontu w całej południowej Ukrainie. Ukraińskie precyzyjne uderzenia dalekiego zasięgu nadal zakłócają rosyjskie zaopatrzenie. Nie jest jeszcze możliwe potwierdzenie skali ukraińskich postępów" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
"Jednak od początku sierpnia Rosja podjęła znaczne wysiłki w celu wzmocnienia swoich sił na zachodnim brzegu Dniepru w okolicach Chersonia. Najprawdopodobniej 49. Armia Ogólnowojskowa Południowego Okręgu Wojskowego (POW) została wzmocniona komponentami 35. Armii Ogólnowojskowej Wschodniego Okręgu Wojskowego (WOW). Większość jednostek w okolicach Chersonia jest prawdopodobnie słabo obsadzona i zdana na kruche linie zaopatrzenia, które prowadzą przez prom i mosty pontonowe na Dnieprze" - dodano.
"Ta integracja jednostek POW i WOW sugeruje znaczącą reorganizację sił Rosji na Ukrainie. Istnieje realna możliwość, że Rosja zdecydowała się na racjonalizację kilku, na wpół niezależnych dowództw operacyjnych, które przyczyniły się do jej słabych wyników na początku inwazji. Jeśli Ukrainie uda się podjąć trwałe operacje ofensywne, spójność tej niesprawdzonej struktury będzie prawdopodobnie kluczowym czynnikiem dla trwałości rosyjskiej obrony na południu" - wskazano.
- 7:34
Przedstawiciele władz Ukrainy ogłosili kontrofensywę w obwodzie chersońskim na południu kraju. Są doniesienia o wyzwoleniu kilku miejscowości spod rosyjskiej okupacji, choć oficjele ukraińscy tego nie potwierdzają – wskazał w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
"Niektórzy mikroblogerzy rosyjscy i anonimowe źródła, które rozmawiały z mediami zachodnimi, podają, że siły ukraińskie wyzwoliły kilka miejscowości na zachód i północny zachód od Chersonia, blisko ukraińskiego przyczółku nad rzeką Ingulec i na południe od granicy obwodów chersońskiego i dniepropietrowskiego" - przekazał amerykański think tank w raporcie.
ISW zauważył przy tym, że media rosyjskie, które wspomniały o ofensywie, zaznaczają, że władze okupacyjne w obwodzie chersońskim zaleciły ludności jedynie udanie się do schronów, a nie ucieczkę.
- 7:06
Inwazja na Ukrainę odcięła Rosję od świata zachodniego i spowodowała, że stała się ona jeszcze bardziej zależna od Chin, często przedstawianych w duecie z Kremlem jako dwa autorytarne kraje dążące do zmiany porządku na świecie - napisał na łamach "Foreign Affairs" Aleksander Gabujew, ekspert z Carnegie Endowment for International Peace w Moskwie.
- 6:55
Wojna w Ukrainie. Drony dla Rosji z Iranu - amerykański urzędnik o liczbie, zakupie i awariach
- 3:24
Podczas ostatniej doby nasze oddziały, atakując pozycje wojsk rosyjskich przy pomocy artylerii, zniszczyły trzy magazyny amunicji, przeprawę przez Dniepr, 82 żołnierzy i 30 sztuk sprzętu - poinformowało w raporcie Dowództwo Operacyjne "Południe", donosi "Ukrinform".
W poniedziałek ukraińskie wojsko przy pomocy artylerii zaatakowało 13 punktów rozlokowania rosyjskich okupantów w obwodzie chersońskim, w rejonach berysławskim i kachowskim - w tym pozycje obrony powietrznej.
- 3:18
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział w poniedziałek wieczorem w wywiadzie dla Radia Swoboda, że szefowie spraw zagranicznych krajów UE na spotkaniu w Pradze w najbliższych dniach zatwierdzą działania mające na celu dalsze ograniczenie wizyt obywateli Rosji w Unii Europejskiej. Jest jednak mało prawdopodobne, że będzie to ich całkowity zakaz - dodał.
Szef unijnej dyplomacji powiedział, że przy rozpatrywaniu wniosków o wydanie wiz obywatelom Rosji należy zwrócić większą uwagę na osobę wnioskodawcy. - Musimy działać bardziej selektywnie. Nie powinniśmy zakazywać wjazdu wszystkim Rosjanom – powiedział, przypominając, że od początku wojny w Ukrainie z Rosji wyjechało około 300 tys. osób.
- Większość z nich to profesjonaliści, dobrze wykształceni ludzie, którzy nie chcą już zostać w Rosji. Nie chcą iść na front i nie popierają wojny. Nie chcą żyć pod reżimem Putina i wyjeżdżają. Myślę, że nie powinniśmy im zamykać drzwi - dodał.
Josep Borrell
- 3:16
Federacja Rosyjska kontynuuje negocjacje z Iranem w sprawie zakupu dronów bojowych, które mogą być użyte w wojnie z Ukrainą - powiedział podczas briefingu w poniedziałek John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego, informuje ukraiński portal ZN,UA.
- Nie mamy nowych danych na temat irańskich dronów, ale ściśle je monitorujemy. Obecnie nie widać oznak braku chęci i zakończenia rosyjskich prób pozyskania irańskich dronów do wykorzystania w walkach z Ukrainą. Zaopatrzenie i dostawa są oczywiście wciąż przed nami – powiedział Kirby.
Autorka/Autor:ft, pp, tas
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Ministerstwo Obrony Ukrainy
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu