TVN24 | Świat

Czaputova mianowała nowy rząd

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kab
Źródło:
PAP

W nowym koalicyjnym rządzie na czele z premierem Eduardem Hegerem, mianowanym w czwartek przez prezydent Słowacji Zuzanę Czaputovą, zasiadają prawie wszyscy dotychczasowi ministrowie. Igor Matovicz, były premier, został ministrem finansów.

W rządzie jest nowy szef resortu zdrowia, którym został dotychczasowy dyrektor Centralnego Szpitala Wojskowego w Rużomberku Vladimir Lengvarski.

Prezydent Zuzana Czaputova nie mianowała na razie nowego ministra pracy i spraw socjalnych. Ruch Jesteśmy Rodziną, który zgodnie z umową koalicyjną odpowiada za obsadę tego resortu, nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji personalnej.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Po zaprzysiężeniu rządu prezydent powiedziała, że koalicyjne porozumienie o wymianie premiera i utworzeniu nowego gabinetu jest jedynie "początkiem drogi". Od nowego szefa rządu Czaputova oczekuje "nowego podejścia i nowej energii", a od koalicji -"nowego podejścia do współpracy".

Premier Eduard Heger podziękował wyborcom, dotychczasowemu premierowi Igorowi Matoviczowi, który jest liderem najsilniejszego ugrupowania koalicji Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLaNO), oraz prezydent Czaputovej. Jak powiedział, wierzy w to, że rząd będzie stabilny i godny zaufania.

Poprzednik Hegera rządził 376 dni i zrezygnował ze stanowiska po ostrym kryzysie w koalicji liczącej cztery ugrupowania, z których dwa domagały się zmiany na stanowisku szefa rządu. Matovicza krytykowano za chaotyczny styl rządzenia i za potajemne sprowadzenie do kraju rosyjskiej szczepionki Sputnik V przeciwko COVID-19.

Heger musi w ciągu 30 dni wystąpić do parlamentu o wotum zaufania i przedstawić program nowego rządu, który jest de facto kontynuacją poprzedniego. Czaputova podczas ceremonii zaprzysiężenia gabinetu zaapelowała do nowego premiera o uwzględnienie w programie nowych celów wynikających z mających trafić na Słowację środków z unijnego Funduszu Odbudowy.

Autor:tas/kab

Źródło: PAP