Zakaz małżeństw z dziewczętami poniżej 18. roku życia. Kary nawet dla gości weselnych

Źródło:
BBC, PAP, Reuters
Zaprzysiężenie Juliusa Maada Bio, prezydenta Sierra Leone. Wideo archiwalne
Zaprzysiężenie Juliusa Maada Bio, prezydenta Sierra Leone. Wideo archiwalne Reuters Archive
wideo 2/2
Zaprzysiężenie Juliusa Maada Bio, prezydenta Sierra Leone. Wideo archiwalne Reuters Archive

Prezydent Sierra Leone Julius Maada Bio podpisał we wtorek ustawę zakazującą małżeństw z nieletnimi. Szacuje się, że dotąd nawet jedna trzecia dziewcząt w kraju była wydawana za mąż przed ukończeniem 18. roku życia. Od teraz za podobne praktyki grozi co najmniej 15 lat pozbawienia wolności.

Prezydent Sierra Leone Julius Maada Bio we wtorek uroczyście złożył podpis pod ustawą zakazującą związków małżeńskich z dziewczętami poniżej 18. roku życia. Zgodnie z jej zapisami wzięcie ślubu z małoletnią będzie od teraz karane pozbawieniem wolności na okres co najmniej 15 lat oraz grzywną. Karami finansowymi dotknięci mogą zostać także rodzice nieletnich panien młodych, a nawet goście weselni. Zgodnie z nowymi regulacjami ofiary zawartych przed osiągnięciem pełnoletności małżeństw będą też mogły ubiegać się o odszkodowania.

Julius Maada BioPeter Foley/PAP

Przyjęcie ustawy przez parlamentarzystów kilka tygodni temu nie wzbudziło w Sierra Leone większego zainteresowania. Z uwagi na to małżonka Juliusa Maada Bio Fatima Bio, która od lat czynnie angażuje się w walkę na rzecz praw kobiet chciała, by podpisanie regulacji przybrało rangę wielkiego wydarzenia – podaje BBC. Zgodnie z relacją brytyjskiego nadawcy ceremonia odbyła się w stolicy kraju Freetown. Do udziału w niej zaproszono m.in. pierwsze damy Republiki Zielonego Przylądka i Namibii.

ZOBACZ TEŻ: Ministra próbuje powstrzymać masowy ślub nieletnich dziewczyn

Sierra Leone zakazuje małżeństw z nieletnimi

Składając podpis pod ustawą, Julius Maada Bio określił nowe prawo mianem "osiągnięcia, które zdefiniuje jego rządy". Przemawiając przed zgromadzonymi w Freetown zaznaczył, że wraz z małżonką "chce zbudować Sierra Leone, w którym kobiety mają równą szansę do osiągnięcia pełni swojego potencjału". - Zawsze wierzyłem, że przyszłość Sierra Leone należy do kobiet - dodał prezydent.

Amerykańskie Biuro ds. Afryki uchwalenie ustawy przyjęło z zadowoleniem. W zamieszczonym na platformie X (dawniej Twitter – red.) wpisie określiło ją mianem "kamienia milowego, który nie tylko chroni dziewczęta, ale także promuje zdecydowaną obronę praw człowieka". Przychylnie o regulacjach wypowiadają się także aktywiści. Zdaniem cytowanej przez agencję Reuters Betty Kabari, badaczki Human Rights Watch, nowe prawo powinno zakończyć praktykę wczesnych małżeństw i powstrzymać "ich niszczycielskie konsekwencje". "Wyznacza ono również drogę dla innych krajów afrykańskich, takich jak Tanzania i Zambia" - dodaje Kabari.

W patriarchalnym społeczeństwie Sierra Leone zmuszanie córek do ślubu przez rodziców jest powszechną praktyką - ocenia BBC. Zgodnie z przytoczonymi przez portal szacunkami lokalnego ministerstwa zdrowia dotąd nawet jedna trzecia dziewcząt w kraju wydawana była za mąż przed ukończeniem 18. roku życia. Według ustaleń UNICEF w 2017 roku liczba niepełnoletnich narzeczonych wyniosła nawet 800 tysięcy. Spośród nich blisko połowa miała mniej niż 15 lat. Jak zauważa tamtejszy resort zdrowia, branie ślubu w tak młodym wieku oraz związane z nim wczesne zachodzenie w ciążę znacząco przyczynia się do wzrostu śmiertelności wśród ciężarnych.

ZOBACZ TEŻ: Miliony dziewczynek zmuszanych do małżeństwa. "Dla rodzin to mechanizm radzenia sobie z kryzysem"

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: BBC, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Omri Eliyahu / Shutterstock