Ministra próbuje powstrzymać masowy ślub nieletnich dziewczyn

Źródło:
BBC
Lagos, Nigeria
Lagos, Nigeria Reuters Archive
wideo 2/4
Lagos, Nigeria Reuters Archive

Sto sierot, które straciły rodziców w atakach bandytów, ma zostać wydanych za mąż w czasie jednej ceremonii. Sytuacja dotyczy lokalnej społeczności w północno-zachodniej części Nigerii. Ministra równości tego kraju reaguje. Nie chce dopuścić do tego aktu.

Jak podał portal stacji BBC, 24 maja w północno-zachodnim stanie Niger za mąż ma zostać wydanych sto sierot, z których część to nieletnie dziewczynki. Wszystkie straciły rodziców w wyniku ataków bandytów, które są przeprowadzane na tamtejszą ludność cywilną.

"Te kobiety zasługują na coś lepszego"

BBC zaznaczył, że nigeryjska ministra ds. kobiet Uju Kennedy-Ohanenye złożyła wniosek do sądu o wstrzymanie tej ceremonii. Ślub jednak jest wspierany przez przewodniczącego zgromadzenia stanu Niger, Abdulmalika Sarkin-Daji. Przekazał, że lokalni przywódcy religijni zwrócili się do niego o pomoc w sfinansowaniu ślubu. Według Forum Imamów Nigru, ceremonia zaślubin powinna się odbyć, przy czym dziewczęta nie mogą mieć mniej niż 18 lat.

Krytycy tego pomysłu wyrazili zaniepokojenie, zaznaczając, że niektóre z nich nie mają 18 lat lub mogą być zmuszane do podporządkowania się, choćby ze względu na korzyści finansowe.

Według ministry Kennedy-Ohanenye "te kobiety zasługują na coś lepszego". Jej departament sprawdza w jakim są wieku i czy wyraziły zgodę na małżeństwo. Zaoferowała im możliwość edukacji i podkreśliła, że jeżeli przedstawiciele stanu Niger spróbują zablokować te wysiłki, "dojdzie do poważnej walki prawnej między nimi a Ministerstwem Spraw Kobiet".

"Apeluję do wszystkich zainteresowanych stron, aby zaprzestano wdrażania polityk i programów, które wykorzystują ekonomicznie upośledzonych, wrażliwych ludzi. Zwiększają ich ubóstwo oraz pogłębiają ignorancję" - powiedziała Kennedy-Ohanenye.

Działacze na rzecz praw człowieka w Nigerii wystosowali petycję mającą na celu powstrzymanie masowego ślubu. Do piątkowego wieczora złożono pod nią 10,5 tys. podpisów.

Małżeństwo poniżej 18. roku życia - dane

Według organizacji Girls Not Brides, 30 proc. dziewcząt i 1,6 proc. chłopców w Nigerii bierze ślub przed ukończeniem 18. roku życia. Około 12 proc. dziewcząt wychodzi za mąż przed ukończeniem 15. roku życia - pisze portal stacji BBC.

Małżeństwa dzieci są najbardziej powszechne na terenach najbiedniejszych. Północna Nigeria jest w większości muzułmańska, a normy religijne i kulturowe, takie jak poligamia, sprzyjają tej praktyce.

Czytaj też: Ofiary pozbawiali rąk, głów i serc. Zatrzymania w związku z morderstwami i handlem organami  

Autorka/Autor:jr//mrz, adso

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Oluwafemi Dawodu/Shutterstock