Sidney Poitier nie żyje

Źródło:
Reuters, PAP

Sidney Poitier nie żyje. Amerykański aktor zmarł w wieku 94 lat. Był pierwszym Afroamerykaninem, który zdobył Oscara za główną rolę męską.  

- Straciliśmy ikonę, bohatera, mentora, bojownika i skarb narodowy - przekazał Chester Cooper wicepremier Bahamów, na których Poitier spędzał dzieciństwo. Nie podał przyczyny śmierci Poitiera.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Poitier historycznego Oscara otrzymał w 1964 roku za główną rolę w "Polnych liliach". Wcześniej, w 1959 roku, również jako pierwszy Afroamerykanin w historii, otrzymał nominację w tej kategorii. W 2002 odebrał także honorowego Oscara za całokształ twórczości. Zmarły wystąpił w ponad 50 filmach, wyreżyserował też dziewięć produkcji.

"Przełamał bariery rasowe"

Jak pisze agencja Reutera, Poitier "przełamał bariery rasowe", pozostawiając "wybitną spuściznę filmową". Przypomina, że aktor stworzył swoje słynne kreacje w latach 60., kiedy w Stanach Zjednoczonych panowała jeszcze segregacja rasowa - szczególnie rolę w filmie "Zgadnij, kto przyjdzie" z 1967 roku, kiedy to wcielił się w rolę ciemnoskórego narzeczonego białej kobiety.

"Jak mało która gwiazda kina miał tak wielki wpływ, zarówno na sztukę filmową, jak i szerzej, na całe społeczeństwo" - dodaje agencja AP. Pisze, że kariera Poitiera odzwierciedlała głębokie przemiany zachodzące w latach 50. i 60. w społeczeństwie amerykańskim - upadek segregacji rasowej i ruch na rzecz praw obywatelskich.

Kariera filmowa

Poitier urodził się w Miami w 1927 roku. Wychował się na farmie na Bahamach i miał tylko rok formalnej edukacji. Pod koniec lat 40. zaczął występować w teatrach na Broadwayu, a w 1950 roku zagrał pierwszą rolę w filmie.

"Walczył z biedą, analfabetyzmem i uprzedzeniami, aby stać się jednym z pierwszych czarnoskórych aktorów akceptowanych w głównych rolach przez szeroką publiczność" - pisze agencja Reutera, dodając, że "Poitier starannie dobierał swoje role, zrywając ze starą hollywoodzką zasadą, że Afroamerykanie mogą pojawiać się tylko w poniżających kontekstach jako pucybuci, konduktorzy i pokojówki".

Odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności

Poitier był dwukrotnie żonaty, miał sześć córek. W 1974 roku otrzymał z rąk brytyjskiej królowej Elżbiety II (będącej również królową Bahamów) tytuł szlachecki. Reprezentował Bahamy jako ambasador w Japonii i przy UNESCO.

W 2009 roku Poitier odebrał z rąk ówczesnego prezydenta USA Baracka Obamy Prezydencki Medal Wolności, najwyższe amerykańskie odznaczenie cywilne.

Autorka/Autor:mjz\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl