Samolot, którym leciał do Mołdawii wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin, został zawrócony z drogi przed granicą Rumunii. Tamtejszy rząd nie pozwolił na przelot. Wyraźnie rozgniewało to Rogozina, który napisał na Twitterze: "Czekajcie na odpowiedź, gady".
Po zawróceniu z granicy należąca do rosyjskich linii lotniczych S7 maszyna, na pokładzie której leciała rosyjska delegacja, wylądowała w Mińsku. "Rumuńskie władze naraziły na niebezpieczeństwo życie pasażerów rejsowego samolotu S7, kobiety i dzieci. Paliwa wystarczyło do Mińska. Czekajcie na odpowiedź, gady" - napisał po wylądowaniu Rogozin na Twitterze.
Pasażer na liście unijnych sankcji
- Kiedy piloci połączyli się z Budapesztem i próbowali uzgodnić tranzytowe lądowanie na lotnisku w tym mieście, aby samolot mógł uzupełnić paliwo i następnie odlecieć do Kiszyniowa przez rumuńską przestrzeń powietrzną, (...) Węgry również odmówiły zgody na tranzyt przez swoją przestrzeń powietrzną i na lądowanie w Budapeszcie - powiedział wicepremier. Podkreślił, że ostatecznie podjęto decyzję o lądowaniu w Mińsku i uzupełnieniu tam zapasów paliwa. Kapitan samolotu oświadczył, że maszyna nie mogła wylądować w miejscu przeznaczenia "w związku z zamknięciem przestrzeni powietrznej nad terytorium Rumunii".
Informację o odmowie zgody na przelot nad Rumunią potwierdziło rumuńskie MSZ. Jak podaje Radio Swoboda, decyzję umotywowano tym, że na pokładzie znajdował się pasażer, którego nazwisko znajduje się na liście osób objętych unijnymi sankcjami.
Rogozin, będący przedstawicielem prezydenta Władimira Putina ds. separatystycznego Naddniestrza, znajduje się na liście osób objętych unijnymi sankcjami w związku z wydarzeniami na Ukrainie.
Румынские власти подвергли опасности жизни пассажиров рейсового самолета S7, женщин и детей. Топлива хватило до Минска. Ждите ответа, гады https://t.co/FC1C0wmBHp
— Дмитрий Рогозин (@Rogozin) 28 lipca 2017
"Świadoma prowokacja"
Mołdawskie media relacjonują, że na lotnisku w Kiszyniowie zebrało się kilkadziesiąt osób, które protestowały przeciwko wizycie Rogozina w Mołdawii. Wśród protestujących byli m.in. weterani konfliktu w Naddniestrzu. Rogozin miał spotkać się w Kiszyniowie z prezydentem Igorem Dodonem oraz z liderem Naddniestrza Wadimem Krasnosielskim. MSZ Rosji określiło decyzję Rumunii jako "świadomą prowokację" i zażądało od władz w Bukareszcie oficjalnych wyjaśnień.
Rosyjski koń trojański
Naddniestrze to zdominowana przez ludność rosyjskojęzyczną (Rosjan i Ukraińców) separatystyczna republika na terytorium Mołdawii - na początku lat 90. wypowiedziało posłuszeństwo władzom w Kiszyniowie i po krótkiej wojnie, której towarzyszyła rosyjska interwencja, wywalczyło niemal pełną niezależność. Ma własnego prezydenta, armię, siły bezpieczeństwa, urzędy podatkowe i walutę. Niepodległości Naddniestrza nie uznało żadne państwo, w tym i Rosja, choć ta ostatnia wspiera je gospodarczo i politycznie.
Autor: mk/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Flight Radar 24/Twitter/Rogozin