Rumuńscy saperzy zdetonowali minę na Morzu Czarnym

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Rumuńscy saperzy zdetonowali w poniedziałek po południu na wodach terytorialnych tego kraju na Morzu Czarnym minę morską, która prawdopodobnie przypłynęła tam z prądem morskim z Odessy. Jest to prawdopodobnie mina ukraińska.

Resort obrony Rumunii poinformował w poniedziałkowym komunikacie, że mina została zauważona rano przez załogę rybackiego kutra w pobliżu popularnego wśród turystów kurortu Mamaja. Znajduje się tam również jedna z rumuńskich baz wojskowych.

Ministerstwo podało, że dryfującą 39 mil morskich (ponad 70 km PAP) od wybrzeża minę zdetonowała na pełnym morzu ekipa saperów z okrętu Wiceadmirał Constantin Balescu. Jednostka ta, jak sprecyzował resort, w poniedziałek po południu kontynuuje poszukiwania kolejnych ładunków wybuchowych na rumuńskich wodach terytorialnych.

Według bukareszteńskiej telewizji Digi24 zdetonowana mina prawdopodobnie wraz z innymi została rozmieszczone przez ukraińskie siły zbrojne w celu uniemożliwienia Rosjanom ataku na Odessę.

Stacja przypomniała, że władze Morskiej Dyrekcji Hydrograficznej (DHM) Rumunii przestrzegały w ostatnich dniach, że wraz ze sztormami na Morzu Czarnym miny z Odessy mogą przemieścić się po całym akwenie. W sobotę i poniedziałek dwie z nich zostały zneutralizowane przez turecką armię.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości