Porwany myśliwiec zaatakuje rosyjskie wojsko. Moskwa obawia się takiego scenariusza

Generał nie sprecyzował, jaki system rakietowy jest w Syriiwiki ( CC BY-SA 2.0) | Yuriy Lapitskiy

Rosja wysłała systemy rakietowe do Syrii, by chronić rozmieszczone tam wojsko - oznajmił dowódca Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej gen. płk Wiktor Bondariew.

- Oszacowaliśmy wszystkie możliwe zagrożenia. Wysłaliśmy nie tylko myśliwce, bombowce i śmigłowce, ale także systemy rakietowe - powiedział Bondariew dziennikowi "Komsomolska Prawda".

- Musimy być gotowi - dodał wojskowy, podkreślając, że do ataków na rosyjskie siły w Syrii mogą być użyte samoloty porwane w graniczących państwach.

W środę w Waszyngtonie zeznająca z nią przed komisją spraw zagranicznych Izby Reprezentantów asystent sekretarza stanu USA ds. Europy Victoria Nuland poinformowała, że Rosja zaczęła rozmieszczać w Syrii środki naziemne, takie jak artyleria, na obszarach, które zostały utracone przez siły prezydenta Baszara el-Asada na rzecz sił umiarkowanej opozycji. Chodzi o tereny niedaleko takich miast jak Hama i Hims na zachodzie Syrii. - Rosja rozmieszcza swą własną artylerię i inne środki naziemne wokół Hamy i Hims, ogromnie zwiększając ryzyko narażenia swych własnych żołnierzy na kontratak - powiedziała Nuland.

Rosyjskie wsparcie

Rosja włączyła się do konfliktu syryjskiego 30 września. Deklaruje, że jej lotnictwo zwalcza tzw. Państwo islamskie, ale - jak podają źródła zachodnie - dokonuje nalotów także na pozycje wspieranych przez USA rebeliantów walczących z reżimem prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Moskwa stanowczo zaprzecza, że ataki rosyjskiego lotnictwa powodują straty wśród ludności cywilnej.

W operacji uczestniczy według władz Rosji ponad 50 jej samolotów i śmigłowców, w tym myśliwce Su-30SM, bombowce taktyczne Su-24M i Su-34 oraz samoloty myśliwsko-szturmowe Su-25.

Od początku rewolty przeciwko wspieranemu przez Rosję Asadowi przed czterema laty wojna domowa w Syrii pochłonęła ponad 250 tys. ofiar śmiertelnych.

Autor: mtom / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: wiki ( CC BY-SA 2.0) | Yuriy Lapitskiy

Tagi:
Raporty: