Dwie doby czekania, kilka tysięcy aut w kolejce. Zdjęcia satelitarne przejść na granicy Rosji z Gruzją i Mongolią

Autor:
akr/kg
Źródło:
Reuters

Rosjanie opuszczają swój kraj, by uniknąć częściowej mobilizacji na wojnę w Ukrainie. Firma Maxar Technologies opublikowała zdjęcia satelitarne przedstawiające długie kolejki aut na granicach Rosji z Gruzją i Mongolią. Według rosyjskich mediów w niedzielę w pewnym momencie na przekroczenie przejścia granicznego do Gruzji oczekiwało ponad trzy tysiące samochodów.

Zdjęcia Maxar Technologies z granicy rosyjsko-gruzińskiej zostały wykonane 25 września, a z granicy rosyjsko-mongolskiej 23 września. Częściowa mobilizacja w Rosji została ogłoszona przez Władimira Putina 21 września.

CZYTAJ TAKŻE: Rosjanie uciekają przed mobilizacją. Media: wyjechało 261 tysięcy mężczyzn

Podobne sceny - pisze Reuters - zanotowano również na przejściach granicznych z Kazachstanem i Finlandią. Agencja przypomniała, że Rosja nie zamknęła swoich granic, a generalnie wydawało się, że strażnicy wypuszczali ludzi.

Media informowały w poniedziałek, że z Rosji uciekło około 261 tysięcy mężczyzn. Reuters ocenił, że choć liczby nie są dokładnie znane, to z obecnej sytuacji wyłania się wczesny obraz znacznego exodusu.

Dwie doby czekania na granicy, kilka tysięcy aut w kolejce

W niedzielę, 25 września, w pewnym momencie szacowany czas oczekiwania na wjazd do Gruzji wynosił 48 godzin, a ponad trzy tysiące pojazdów stało w kolejce do przekroczenia granicy - podały rosyjskie media państwowe, powołując się na lokalnych urzędników.

Tymczasem loty samolotem z Moskwy do kilku krajów, które utrzymują bezpośrednie połączenie z Rosją, albo zupełnie się wyprzedały, albo mają jedynie kilka dostępnych biletów po gigantycznych cenach.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/kg

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości