TVN24 | Świat

Pracował przy rozwoju hipersonicznych systemów rakietowych. Naukowiec zatrzymany pod zarzutem zdrady stanu

TVN24 | Świat

Autor:
tas//rzw
Źródło:
TASS, meduza.io
Areszt Lefortowo w Moskwie
Areszt Lefortowo w Moskwie Reuters
wideo 2/5
Reuters Areszt Lefortowo w Moskwie

Szef laboratorium Technologie Hipersoniczne w Nowosybirskim Instytucie Mechaniki Teoretycznej i Użytkowej Aleksander Szipliuk został aresztowany pod zarzutem zdrady - podała rosyjska państwowa agencja TASS. Niezależne rosyjskie media informują, że w ciągu zaledwie 40 dni doszło do trzech podobnych przypadków - w Nowosybirsku zatrzymano pod tym samym zarzutem trzech naukowców.

- (Aleksander Szipliuk) został oskarżony o zdradę - powiedział w rozmowie z TASS Wasilij Fomin, dyrektor naukowy instytutu w Nowosybirsku. Przekazał, że w placówce przeprowadzono rewizję. Poinformował, że Szipliuk został przewieziony do aresztu śledczego Lefortowo w Moskwie.

Wybitny specjalista w dziedzinie aerogazdynamiki

Szipliuk jest znanym rosyjskim naukowcem, doktorem nauk fizycznych i matematycznych, wybitnym specjalistą w dziedzinie aerodynamiki dużych prędkości oraz eksperymentalnych metod badania przepływów gazów. Główne kierunki naukowe jego badań związane są z rozwojem bazy eksperymentalnej i metod badań aerofizycznych, a także z eksperymentalną aerotermodynamiką samolotów naddźwiękowych z silnikami strumieniowymi - napisała o nim agencja TASS.

Na stronie instytutu podano, że naukowiec w ostatnich latach koordynował badania mające na celu wsparcie rozwoju hipersonicznych systemów rakietowych.

Hipersoniczne pociski Kindżał mil.ru

Poprzednie zatrzymania naukowców

55-letni Aleksander Szipliuk jest trzecim naukowcem z Nowosybirska zatrzymanym pod zarzutem zdrady stanu w ciągu niewiele ponad miesiąca. 27 czerwca aresztowano Anatolija Masłowa, 75-letniego fizyka, podejrzanego o rzekome przekazywanie Chinom danych hipersonicznych. Masłow także został umieszczony w areszcie śledczym w Lefortowie - przypomniał niezależny portal Meduza.

30 czerwca sąd w Nowosybirsku aresztował innego naukowca, 54-letniego szefa laboratorium kwantowych technologii optycznych w Instytucie Fizyki Laserowej Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk, Dmitrija Kolkera, również pod zarzutem zdrady. Mężczyzna miał czwarte stadium raka trzustki. Był leczony w szpitalu w Nowosybirsku, został zabrany z tego miejsca do aresztu śledczego. Kolker 2 lipca został zabrany do szpitala klinicznego w pobliżu aresztu, gdzie zmarł w tym samym dniu. 

Autor:tas//rzw

Źródło: TASS, meduza.io

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości