Rosjanie uciekają przed mobilizacją. Media: wyjechało 261 tysięcy mężczyzn

Źródło:
PAP

W ciągu kilku dni od ogłoszenia przez Władimira Putina mobilizacji z Rosji wyjechało 261 tysięcy mężczyzn - podał portal Nowaja Gazieta.Jewropa, powołując się na źródła w administracji rosyjskiego prezydenta.

W środę Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację w Rosji. Ta zapowiedź wywołała sprzeciw wielu Rosjan, w miastach odbyły się demonstracje. Wielu mężczyzn starało się wyjechać z kraju jeszcze przed otrzymaniem wezwania do wojska.

Portal Nowaja Gazieta.Jewropa - powołując się na źródła w administracji rosyjskiego prezydenta - podał, że od 21 września z Rosji wyjechało 261 tysięcy mężczyzn. Dane te mają pochodzić od rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Źródło, na które powołuje się portal, poinformowało też, że w kręgach rosyjskiej władzy rozważany jest wariant zamknięcia granic, by uniemożliwić mężczyznom wyjazd z kraju. - Atmosfera w administracji prezydenta jest taka, że ministerstwo obrony i inne służby mundurowe mogą przekonać Putina do zamknięcia granic, póki nie jest za późno. Jednak (…) w najbliższych dniach nie są wyznaczone żadne spotkania szefów struktur siłowych z Putinem, choć na początku września takie spotkania odbywały się kilka razy w tygodniu - cytuje portal anonimowego informatora.

Wcześniej portal Ważnyje Istorii informował, że w poniedziałek granice mają zostać zamknięte dla mężczyzn podlegających mobilizacji na wojnę z Ukrainą. Ich listy trafią do służb granicznych. Wśród objętych zakazem wyjazdu mają się znaleźć również mężczyźni z okupowanych terenów ukraińskich obwodów ługańskiego, donieckiego, chersońskiego i zaporoskiego, na wschodzie i południu Ukrainy, gdzie przeprowadzane są pseudoreferenda akcesyjne.

Autorka/Autor:ads\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: