Media: rosyjski parlament pozwolił na mobilizację skazanych za ciężkie przestępstwa

Źródło:
PAP

Rosyjska Duma Państwowa uchwaliła ustawę, w której zezwala na pobór do wojska osób skazanych za popełnienie ciężkich przestępstw - podaje niezależny portal Meduza.

Izba niższa parlamentu Rosji uchwaliła poprawki do ustawy o mobilizacji, które mają pozwolić na pobór wojskowy ludzi skazanych za popełnienie ciężkich przestępstw - pisze Meduza. Duma - jak informuje portal - przyjęła poprawki w drugim czytaniu. Zakaz poboru wciąż będzie dotyczył skazanych za terroryzm, zdradę państwową, publiczne wezwania do działań ekstremistycznych.

Putin ogłosił częściową mobilizację

Putin wydał 21 września dekret o częściowej mobilizacji na wojnę w Ukrainie. Według oficjalnych przekazów Kremla pobór obejmuje około 300 tysięcy rezerwistów, lecz w ocenie Meduzy mobilizacja może objąć nawet 1,2 miliona mężczyzn, głównie spoza dużych miast.

Tuż po decyzji Putina pojawiło się wiele doniesień o chaosie organizacyjnym mobilizacji. Do wojska powoływano między innymi osoby z niepełnosprawnościami i bez doświadczenia wojskowego. Odnotowywano liczne przypadki pijaństwa wśród poborowych, alarmowano też o fatalnych warunkach zakwaterowania rezerwistów i niskiej jakości wydawanej im broni lub w ogóle braku broni i ekwipunku.

Po zarządzeniu branki setki tysięcy Rosjan uciekły z kraju, chcąc uniknąć wysłania na front. Osoby uciekające przed służbą w armii starają się przedostać między innymi do Finlandii, Kazachstanu, Mongolii i Gruzji. Pod koniec września niezależne media powiadomiły, że na granicach z Finlandią, Gruzją i Kazachstanem powstają punkty mobilizacyjne, w których mężczyźni otrzymują wezwania do wojska.

Brytyjski resort obrony: liczba Rosjan uciekających z kraju jest prawdopodobnie wyższa niż liczebność sił inwazyjnych

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: