Brytyjski resort obrony: liczba Rosjan uciekających z kraju jest prawdopodobnie wyższa niż liczebność sił inwazyjnych

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

Brytyjskie ministerstwo obrony przekazało, że liczba Rosjan, która wyjechała z kraju w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia 21 września "częściowej mobilizacji", prawdopodobnie przekracza wielkość sił, które Rosja wystawiła w lutym, gdy rozpoczynała napaść na Ukrainę.

"W ciągu siedmiu dni od ogłoszenia przez prezydenta (Władimira) Putina 'częściowej mobilizacji' nastąpił znaczny exodus Rosjan chcących uniknąć powołania. Choć dokładne liczby nie są znane, to prawdopodobnie przekraczają one wielkość całkowitych sił inwazyjnych, jakie Rosja wystawiła w lutym 2022 roku" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Wśród osób próbujących opuścić Rosję przeważają osoby lepiej sytuowane i dobrze wykształcone. W połączeniu z rezerwistami, którzy są mobilizowani, wpływ zmniejszonej dostępności siły roboczej i przyspieszonego 'drenażu mózgów' na gospodarkę kraju będzie prawdopodobnie coraz bardziej znaczący" - ocenił brytyjski resort obrony.

Ogłoszona 21 września przez Władimira Putina częściowa mobilizacja spotkała się z dużym sprzeciwem rosyjskiej opinii publicznej. Część Rosjan wyszła na ulice, by protestować, inni zdecydowali się opuścić kraj. Światowe media donoszą o olbrzymich kolejkach na rosyjskich przejściach granicznych oraz błyskawicznym wykupowaniu miejsc w samolotach rejsowych.

ZOBACZ TEŻ: Co oznacza częściowa mobilizacja w Rosji? Ekspert: To propaganda. Powołanie 300 tysięcy żołnierzy może być niewykonalne

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości