Putin znów jedzie do Chin. Kreml: omówi z Xi Jinpingiem "palące kwestie"

Źródło:
Reuters, CNN, tvn24.pl
Parafianowicz: Rosja szykuje się najprawdopodobniej na kolejne 20 lat wojny
Parafianowicz: Rosja szykuje się najprawdopodobniej na kolejne 20 lat wojnyTVN24
wideo 2/2
Parafianowicz: Rosja szykuje się najprawdopodobniej na kolejne 20 lat wojnyTVN24

Prezydent Rosji Władimir Putin w dniach 16-17 maja złoży wizytę państwową w Chinach - informuje Kreml. Ma omówić z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem między innymi kwestie związane z "wszechstronnym partnerstwem i strategiczną współpracą". Portal CNN przypomina, że planowana wizyta Putina w Pekinie będzie drugą w ciągu niecałego roku, co jest "sygnałem o pogłębiającym się sojuszu" obu państw.

"Na zaproszenie prezydenta Chin Xi Jinpinga Władimir Putin złoży w dniach 16-17 maja wizytę państwową w Chinach, będącą jego pierwszą podróżą zagraniczną po objęciu urzędu (piątej kadencji na stanowisku prezydenta Rosji - red.)" - poinformował Kreml we wtorek. Przywódcy Chin i Rosji "szczegółowo omówią całe spektrum zagadnień związanych z wszechstronnym partnerstwem i strategiczną współpracą" oraz "określą kluczowe obszary dalszego rozwoju rosyjsko-chińskiej współpracy i wymienią poglądy na najbardziej palące kwestie międzynarodowe i regionalne" - przekazał Kreml, dodając, że po spotkaniu obaj przywódcy podpiszą wspólne oświadczenie.

Putin złoży wizytę w Chinach

Ponadto Putin i Xi Jinping wezmą udział w uroczystej gali z okazji 75-lecia uznania Chińskiej Republiki Ludowej przez ZSRR. Prezydent Rosji spotka się również z premierem Chin Li Qiangiem w celu omówienia spraw dotyczących wymiany handlowej i współpracy gospodarczej oraz odwiedzi miasto Harbin w Mandżurii.

Portal CNN przypomniał we wtorek, że planowana wizyta Putina w Chinach będzie drugą w ciągu niecałego roku, co jest "sygnałem o pogłębiającym się sojuszu" Rosji i Chin. Ostatnie spotkanie obu przywódców odbyło się w październiku 2023 roku w Pekinie. Wcześniej w marcu Xi Jinping odwiedził Moskwę.

Prezydenci Chin i RosjiGetty Images Europe

ZOBACZ TEŻ: "To nie są dobre wiadomości". Nowy minister ma ograniczyć coś, co było "największym sprzymierzeńcem" Ukrainy

Relacje Rosja-Chiny

Rosja i Chiny utrzymują bliską współpracę w czasie, gdy Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nakładają sankcje na oba te kraje, w szczególności na Rosję. W marcu Putin mówił dziennikarzom, że Moskwa i Pekin mają podobne spojrzenie na sprawy globalne i w kolejnych latach będą nadal rozwijać relacje.

Agencja Reutera już w marcu - powołując się na pięć źródeł zaznajomionych ze sprawą - podała, że Władimir Putin w maju uda się z oficjalną wizytą do Chin, gdzie spotka się z Xi Jinpingiem. Reuters odnotował wówczas, że chiński przywódca, obok przywódców Indii i Korei Północnej, był tym, który pogratulował Putinowi zwycięstwa w tak zwanych wyborach prezydenckich, podczas gdy liderzy zachodniego świata potępili je, uznając je za niesprawiedliwe i niedemokratyczne.

Xi JinpingShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: Reuters, CNN, tvn24.pl