Prezydent zna nazwisko następcy Tuska. "Nie będzie sprzedawać tajemnic premiera"

[object Object]
Bronisław Komorowski wie, kto będzie następcą Donalda Tuskatvn24
wideo 2/23

Bronisław Komorowski wie, kto będzie nowym premierem, przekazał jeden z jego doradców. - Trudno, żeby prezydent powiedział to, czego nie chce powiedzieć premier. Prezydent jest osobą kulturalną i taktowną, i nie będzie sprzedawać tajemnic premiera - mówił w niedzielę dla TVN24 prezydencki doradca Tomasz Nałęcz.

17:15
17:00
16:06

Dr Janusz Sibora podkreśla na antenie TVN24, że do zadań Donalda Tuska po objęciu funkcji szefa Rady Europejskiej będzie m.in. należało reprezentowanie Unii Europejskiej na zewnątrz, ale także podejmowanie gości. Dlatego - jak mówi - polski premier musi dokładnie poznać unijny protokół. - Musi bardziej zwracać uwagę na kalendarz, na ceremoniał, zwracać uwagę na detale - wylicza gość TVN24. Jego zdaniem Donald Tusk musi także popracować nad swoim wizerunkiem. Dodaje, że Tusk będzie musiał wykazać się sprawnością w dyplomacji wielostronnej. - Władzy ma mało, ale polega ona na umiejętnym negocjowaniu i osiąganiu consensusu między państwami - mówi Sibora.

Ekspert przestrzega też przed wpadkami, jakie zdarzały się dotychczasowemu przewodniczącemu Rady Europejskiej. Herman Van Rompuy nie uniknął błędów merytorycznych - przypomina dr Sibora. Napisał np. na Twitterze, że Malta powinna być w strefie euro, podczas gdy już od kilku lat do niej należała.

Co czeka Donalda Tuska?
Co czeka Donalda Tuska?tvn24
16:04

Wybór Donalda Tuska na przewodniczącego RE nie oznacza, że większa liczba inwestorów zacznie szturmować nasz kraj - twierdzi wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski. Dodaje jednak, że zmiana na stanowisku premiera jest szansą dla polskiej gospodarki.




15:35

Janis Emmanoulidis, ekspert think-tanku European Policy Centre uważa, że wybór premiera Donalda Tuska na przewodniczącego RE nie wyklucza szans na to, że przyszły polski komisarz dostanie ważną tekę w nowej Komisji Europejskiej. - Nie sądzę, by szef nowej Komisji Europejskiej (Jean-Claude Juncker) myślał w takich kategoriach, że skoro Polska otrzymała ważne stanowisko w UE, to polski komisarz nie powinien dostać ważnego portfolio - powiedział ekspert.

15:29

Donald Tusk, jako przewodniczący Rady Europejskiej nie może jednoznacznie poprzeć stanowiska Brytyjczyków, które prowadzi do rozluźnienia formalnego Unii - powiedział PAP ekonomista Janusz Jankowiak. - Brytyjczycy chcą mówiąc skrótowo "mniej unii w unii", a nam wszystkim i Tuskowi zależy na tym, żeby było "więcej unii w unii". Tu jest duże pole do kompromisu i cieszę się, że Donald Tusk to widzi – zaznaczył.

15:25

W studio TVN24 dyskusja o potencjalnych kandydatach na nowego szefa rządu. Prof. Ewa Marciniak podkreśla, że Ewa Kopacz jest lojalna wobec Donalda Tuska, a to - jak wynika z komentarzy - ją dyskwalifikuje, bo wówczas realną władzę nadal sprawowałby Tusk. Dodaje, że marszałek Sejmu mogłaby wnieść do rządu stanowczość i jednocześnie... subtelną kobiecość. Jej atutem jest także to, że jest bardziej rozpoznawalna - mówi prof. Marciniak.

Z kolei obecny minister obrony, Tomasz Siemoniak ma - jak mówi prof. Marciniak - aprobatę Pałacu Prezydenckiego. Jest także specjalistą w kwestiach obronności, a to w obecnej sytuacji w Europie, jest istotne.

Kopacz czy Siemoniak? Kto zastąpi Tuska?
Kopacz czy Siemoniak? Kto zastąpi Tuska?tvn24
14:22

Bronisław Komorowski wie, kto będzie nowym premierem. Nazwiska jednak nie zdradzi.

- Trudno, żeby prezydent powiedział to, czego nie chce powiedzieć premier. Prezydent jest osobą kulturalną i taktowną i nie będzie sprzedawać tajemnic premiera. W tej sprawie powinni wypowiedzieć się liderzy koalicji. Trudno, żeby premier nie konsultował takich ważnych dla Polski decyzji z prezydentem. Wiedza prezydenta w tej materii jest znacznie większa niż to prezentuje się w mediach - tłumaczy jego doradca Tomasz Nałęcz.

14:09

13:26

Po wyborze premiera Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej belgijski dziennik "La Libre Belgique" przytacza jego obszerną sylwetkę, zwracając uwagę na opozycyjną przeszłość oraz na osiągnięcia jako szefa rządu. Wspomina też o "niedostatkach językowych". "La Libre Belgique" przypomina polityczną karierę Donalda Tuska od działalności opozycyjnej, przez gdańskich liberałów po przewodzenie Platformie Obywatelskiej, rywalizację z liderem Prawa i Sprawiedliwości i siedmioletnie pełnienie funkcji premiera. Dziennik podkreśla, że jeśli chodzi o gospodarkę Tusk jest liberałem, ale nie skrajnym. W kwestiach społecznych natomiast jest "mniej konserwatywny i bardziej otwarty niż jego oponenci z Prawa i Sprawiedliwości, chociaż według zachodnich standardów, nie można go nazwać szczególnie postępowym".

13:20

Nad tym, co po Tusku zastanawiali się goście "Kawy na ławę":

13:02

"Irish Times" cytuje premiera Irlandii Endę Kenny’ego - jednego z kontrkandydatów Donalda Tuska na stanowisko szefa Rady - który sądzi, że najważniejszym zadaniem dla nowego przewodniczącego Rady Europejskiej będzie gospodarka, a główną dziedziną jego działalności powinna być walka z bezrobociem, zważywszy zwłaszcza na obecne kłopoty eurostrefy. "Irish Times" pisał o Tusku, jako o "proeuropejskim liberale i zwolenniku wolnego handlu". Wcześniej gazeta nie uważała go za faworyta, wśród jego słabych stron wymieniając niedostateczną znajomość języków obcych. Gazeta wskazywała też, że Polska nie jest w eurostrefie. "Guardian" z kolei nazwał Tuska "antykremlowskim jastrzębiem w kwestii kryzysu na Ukrainie".

12:53

Donald Tusk na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej może być skutecznym mediatorem, który pomoże znaleźć kompromis prowadzący do zakończenia kryzysu w strefie euro - ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową główny ekonomista PwC prof. Witold Orłowski. Premier Donald Tusk został w sobotę wybrany na szefa Rady Europejskiej. W swoim pierwszym wystąpieniu zadeklarował m.in. działania pozwalające łączyć dyscyplinę fiskalną i wzrost gospodarczy. - Zdaję sobie sprawę, że główne problemy, przed jakimi stoimy, nie znikną w grudniu. Do nich należy kryzys, który ciągle daje o sobie znać, sytuacja w strefie euro - mówił.

12:21




12:05

A tak włoski premier Matteo Renzi gratulował Mogherini nowego stanowiska:

11:36

Włoski dziennik „Corriere della Sera” podkreśla, że w Donaldzie Tusku pokłada się nadzieje, iż "powstrzyma Władimira Putina".

Jest też dość wyrozumiały dla problemów językowych polskiego premiera - uważa, że Donald Tusk podczas sobotniej konferencji prasowej w Brukseli dostarczył argumentów krytykom jego zdolności językowych, odnotowując zarazem zapowiedź, że poprawi swój angielski do 1 grudnia, gdy obejmie stanowisko w Brukseli.

11:28
11:15

"I will polish my English" to chyba najlepiej zapamiętane zdanie z sobotniej konferencji prasowej Donalda Tuska:

11:09

Polski premier ma pewne kłopoty lingwistyczne, co zgodnie wytykają mu europejskie media, jednak jak się okazuje, jego nazwisko również może przysporzyć problemów zachodnim komentatorom:

10:58

Adam Hofman (PiS) w TVN24 o nominacji Tuska: - To szansa na zrealizowanie polskich interesów.

10:57

PO chwali się w sieci:

10:57

O wyborze Tuska - właśnie teraz politycy rozmawiają w "Kawie na Ławę" w TVN24.

10:50

09:35
Donald Tusk wrócił do domu
Donald Tusk wrócił do domu tvn24
08:58
"Takiego awansu nie zakładaliśmy"
"Takiego awansu nie zakładaliśmy"tvn24

- Teraz słyszymy (ze strony PiS – red.), że będzie stawiać warunki Tuskowi, co on zrobi dla Polski. To absurdalne. Rola przewodniczącego Rady Europejskiej jest zupełnie inna – mówił Marek Borowski we "Wstajesz i wakacje".

08:40
08:40

Polakowi na Twitterze gratuluje Euromaidan:

08:29
08:13

Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjęły gotowość przywódców UE do nałożenia kolejnych sankcji wobec Rosji w związku z jej zaangażowaniem w konflikt na Ukrainie - oświadczyła rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Caitlin Hayden. "Z zadowoleniem przyjmujemy porozumienie Rady Europejskiej w celu okazania silnego poparcia dla suwerenności Ukrainy i jej terytorialnej integralności, a także w kwestii przygotowania propozycji nowych sankcji (wobec Rosji) w ciągu najbliższych dni" - głosi komunikat.

Według rzeczniczki, Stany Zjednoczone ściśle współpracują z Unią Europejską i innymi partnerami w celu rozliczenia Rosji za działania podejmowane na Ukrainie, które Zachód uważa za bezprawne.

Po zakończeniu unijnego szczytu w nocy z soboty na niedzielę przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zapowiedział, że UE w ciągu tygodnia przygotuje propozycje nowych sankcji przeciw Rosji.

07:55

Jego praca sprowadza się do rozmów w kuluarach, do rozmów telefonicznych, do obdzwonienia wszystkich stolic europejskich, ustalenia jednego stanowiska - mówił o roli szefa Rady Europejskiej korespondent TVN24 w Brukseli. Przypomniał, że pierwszy szczyt, który będzie miał przygotować Donald Tusk odbędzie się już 1 grudnia.

Ewa Kopacz na premiera? "Jest najpoważniejszym kandydatem"
Ewa Kopacz na premiera? "Jest najpoważniejszym kandydatem"tvn24
07:33

- Dlatego jest dziś - moim zdaniem, ale także zdaniem wielu moich koleżanek i kolegów, najpoważniejszym kandydatem najpoważniejszy kandydatem na prezesa Rady Ministrów - dodał Grabarczyk mówią o Kopacz.

07:17

Grabarczyk pytany był, czy zostanie marszałkiem Sejmu po tym, gdy marszałek Ewa Kopacz obejmie tekę premiera. - Ten scenariusz jest o tyle prawdopodobny, że pani marszałek Ewa Kopacz jest pierwszym zastępcą Donalda Tuska. Pierwszym zastępcą przewodniczącego Platformy Obywatelskiej - tłumaczył.

Ewa Kopacz na premiera? "Jest najpoważniejszym kandydatem"
Ewa Kopacz na premiera? "Jest najpoważniejszym kandydatem"tvn24
06:05

Poza oczywistym aspektem symbolicznym wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej 25 lat po pierwszych wolnych wyborach w Polsce i 10 lat po wstąpieniu jego kraju do Unii, francuskie media widzą w tej nominacji wyraźny sygnał pod adresem Rosji Putina.Dla prawicowego dziennika "Le Figaro" Tusk to „pragmatyk, który szybko opowiedział się za skutecznymi sankcjami wobec Rosji po ostatniej ingerencji jej wojsk na Ukrainie”. Wtóruje mu prawicowy dziennik ekonomiczny "Les Echos", zaznaczając, że wybór Tuska to „przekaz nieugiętości Unii wobec Rosji, szczególnie biorąc pod uwagę, że Polska należy do tych członków UE, którzy od początku kryzysu ukraińskiego opowiedzieli się po stronie rządu w Kijowie”.„Moskwa będzie z pewnością niepocieszona na widok kraju z byłego bloku komunistycznego, nastawionego jeszcze tak krytycznie do Rosji w kwestii ukraińskiej, stającego na czele europejskich instytucji” - komentuje publiczna stacja radiowa "France Info".- Wszyscy doskonale wiemy, że w polityce nikt nie kieruje się afektem tylko interesem. W przypadku Unii chodzi o pokaz siły - podkreśla w Pierre Verluise, specjalista ds. geopolityki Unii Europejskiej.

05:55
05:51

Premier Włoch Matteo Renzi, któremu media przypisują sukces w walce o nominację dla Federiki Mogherini na szefa dyplomacji UE, ma teraz poważny kłopot. Musi znaleźć nowego ministra spraw zagranicznych, zachowując przy tym zasadę parytetu w jego rządzie. Forsując w ostatnich miesiącach kandydaturę szefowej dyplomacji Włoch na unijne stanowisko Renzi mówił, że z żalem będzie się z nią żegnał. Premier traci ministra spraw zagranicznych w czasie włoskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Tego, jak trudne będzie mianowanie nowego szefa włoskiego MSZ, dowodzą rozważane obecnie scenariusze. Na razie, podkreślono, nie udaje się żadna z możliwych układanek. Premier musi zaś zrobić wszystko, by uniknąć efektu domina; jedno przesunięcie w rządzie spowoduje, że runie misterna konstrukcja oparta na zasadzie równej liczby kobiet i mężczyzn. Na szczęście, dodaje Ansa, Renzi ma czas do listopada. Za faworyta uważany jest obecny wiceminister spraw zagranicznych Lapo Pistelli, którego świat poznał w lipcu, gdyż to on, w drodze trudnych tajnych rokowań, doprowadził do wyjazdu z Sudanu do Rzymu chrześcijanki Meriam, skazanej w swym kraju na śmierć za odmowę przejścia na islam. Przeszkodą na drodze do tego najprostszego rozwiązania jest jednak to, że Pistelli jest mężczyzną. Jego nominacja zachwiałaby równowagą płci w gabinecie. Problemu nie rozwiązałoby też mianowaniem szefową dyplomacji obecnej minister obrony Roberty Pinotti, bo wtedy należałoby znaleźć jej następcę, też zgodnie z zasadą parytetu. Prostym ruchem byłoby, dodają obserwatorzy, mianowanie szefem MSZ innej kobiety. Jedyna obecnie rozważana kandydatka, wiceprzewodnicząca Partii Demokratycznej Debora Serracchiani odmówiła jednak wejścia do rządu, ponieważ chce pozostać przewodniczącą władz regionu Friuli-Wenecja Julijska.

05:03

Prezydent USA Barack Obama pogratulował w sobotę szefowi polskiego rządu Donaldowi Tuskowi wyboru na przewodniczącego Rady Europejskiej, a włoskiej minister spraw zagranicznych Federice Mogherini - desygnowania na szefową unijnej dyplomacji. "Stany Zjednoczone nie mają partnera ważniejszego od Europy. Cieszymy się z przyszłej współpracy z przewodniczącym Tuskiem i wysoką komisarz Mogherini, jak i z przewodniczącym Komisji Europejskiej (Jean-Claudem) Junckerem i całą nową komisją" - napisał Biały Dom w swym oświadczeniu.

04:19
04:00

Portugalskie media uważają, że objęcie przez Donalda Tuska stanowiska szefa Rady Europejskiej skoncentruje politykę Unii Europejskiej na Europie Wschodniej. Twierdzą, że "polska opcja" niweluje słabość nowej szefowej unijnej dyplomacji wobec Moskwy.

Zdaniem telewizji "RTP1" objęcie stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej przez Tuska było do przewidzenia zważywszy na geopolityczne położenie Polski, szczególnie w sytuacji pogłębiającego się konfliktu rosyjsko-ukraińskiego przy wschodniej granicy unijnej. Z kolei w ocenie radia "Antena1" wybór Donalda Tuska na szefa RE wyznaczy nowy kierunek w polityce Unii Europejskiej. "Z Polakiem na czele niewątpliwie skoncentruje się ona teraz na Europie Wschodniej", stwierdzili komentatorzy głównej publicznej stacji Portugalii podkreślając, że wybór ten uprzywilejowuje najmłodszych członków UE.

"Objecie sterów RE przez Polaka jest postrzegane jako zwycięstwo unijnych krajów Wschodu, dawnych państw komunistycznych, które zdobywają w ten sposób ważnego reprezentanta we władzach unijnych w dziesięć lat po swojej integracji z UE", napisał lizboński dziennik "Publico" na swojej stronie internetowej.

03:50
03:39

Premier Donald Tusk w nocy z soboty na niedzielę wrócił do kraju ze szczytu UE w Brukseli, na którym wybrany został nowym szefem Rady Europejskiej.

03:14

Nominacja Donalda Tuska na stanowisko szefa Rady Europejskiej jest osobistym sukcesem Davida Camerona, który go popierał i dużym wsparciem dla starań brytyjskiego premiera o reformę UE – uważa tygodnik "Sunday Telegraph". Gazeta nazywa polskiego premiera "politykiem proreformatorskim". Odnotowuje, iż 57-letni Tusk zapowiedział, że ustosunkuje się do brytyjskich obaw pod adresem UE, ma to dla niego znaczenie również osobiste i nie chce wyjścia W. Brytanii z Unii. "Uważa się, że Tusk przekonał Camerona do swej kandydatury w rozmowie telefonicznej, w której obiecał poparcie dla brytyjskich propozycji zmian sposobów funkcjonowania UE" – napisała gazeta. "W szczególności polski premier wskazał, że byłby gotów poprzeć plany Camerona zakładające wprowadzenie nowych limitów na świadczenia socjalne dla imigrantów z UE" – dodaje "Sunday Telegraph".

01:30

W ciągu tygodnia UE przygotuje propozycje nowych sankcji przeciw Rosji w związku z jej działaniami na Ukrainie - poinformował w nocy z soboty na niedzielę przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy po zakończeniu szczytu UE.

Według Van Rompuya szczyt zlecił Komisji Europejskiej i służbom dyplomatycznym "pilne rozpoczęcie prac przygotowawczych" nad nowymi sankcjami gospodarczymi. W ciągu tygodnia rezultaty tych prac mają zostać przedstawione rządom państw unijnych.

Decyzje szczytu UE są konsekwencją zaostrzenia konfliktu na wschodzie Ukrainy, gdzie trwają zacięte walki między siłami ukraińskimi a separatystami, wspieranymi przez żołnierzy rosyjskich.

01:21

W sobotę podczas unijnego szczytu polski premier Donald Tusk został wybrany nowym szefem Rady Europejskiej. Swoją funkcję obejmie 1 grudnia.

Nie wiadomo jeszcze, kto obejmie stanowisko szefa rządu Polski. Dyskusja na ten temat ma zacząć się w poniedziałek.

Autor: nsz//kdj / Źródło: PAP, tvn24.pl