Matteo Renzi

Matteo Renzi

Renzi uznał porażkę. Odchodzi

Były włoski premier Matteo Renzi ogłosił w poniedziałek, że zrezygnuje z kierowania centrolewicową Partią Demokratyczną po porażce w niedzielnych wyborach parlamentarnych.

Premier Włoch podał się do dymisji

Premier Włoch Matteo Renzi złożył w środę dymisję na ręce prezydenta Sergio Mattarelli. W czwartek szef państwa rozpocznie konsultacje w sprawie rozwiązania kryzysu rządowego - podał Pałac Prezydencki. Obecny gabinet będzie zajmował się sprawami bieżącymi.

Renzi: po referendum podejmę kroki, by zawetować budżet Unii

Premier Włoch Matteo Renzi zapowiedział we wtorek, że jeśli w referendum konstytucyjnym w niedzielę zostanie zaaprobowana rządowa zmiana ustawy zasadniczej, podejmie działania, by zawetować budżet Unii Europejskiej. Tak jego rząd chce zareagować na impas unijnej polityki migracyjnej.

Renzi: referendum konstytucyjne może naprawdę wyznaczyć zmianę

Premier Włoch Matteo Renzi na konferencji prasowej w piątek z okazji tysiąca dni pracy jego rządu mówił, że powstał on po to, by zmienić życie polityczne i przeprowadzić reformy. Takie zmiany może przynieść w grudniu referendum konstytucyjne - argumentował.

Renzi straszy dymisją. "Ja w bagnie nie zostanę"

Na trzy tygodnie przed kluczowym dla politycznej przyszłości Włoch referendum konstytucyjnym premier Matteo Renzi znów zasugerował, że w razie odrzucenia rządowej reformy być może ustąpi ze stanowiska. Mówi, że po porażce nie chce "unosić się na wodzie".

Obama wydaje kolację na cześć premiera Włoch

Prezydent USA Barack Obama powiedział dziennikowi "La Repubblica", że Unia Europejska jest "jednym z największych politycznych i ekonomicznych sukcesów współczesnych czasów". Poparł też gospodarczą i migracyjną politykę premiera Włoch Matteo Renziego.

Renzi znów krytykuje wschód UE

Solidarność w Unii Europejskiej nie może być jednokierunkowa - powiedział premier Włoch Matteo Renzi, krytykując kraje niechętne przyjmowaniu uchodźców. Podkreślił, że niektóre rządy upadały, walcząc o rozszerzenie UE na wschód.