TVN24 | Świat

"Bin Ladena ścigaliśmy do bram piekieł i dopadliśmy go"

TVN24 | Świat

Autor:
kz/kab
Źródło:
PAP

Minęło wówczas prawie dziesięć lat od kiedy nasz naród został zaatakowany 11 września, a my poszliśmy na wojnę w Afganistanie, ścigając Al-Kaidę i jej przywódców. Osamę bin Ladena ścigaliśmy do bram piekieł i dopadliśmy go - oświadczył prezydent USA Joe Biden w 10. rocznicę zabicia przywódcy Al-Kaidy przez amerykańskich komandosów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Jako zastępca ówczesnego prezydenta Baracka Obamy Biden był wśród wąskiej grupy osób, które operację komandosów z 2 maja 2011 roku śledziły w Situation Room w Białym Domu. W niedzielnym prezydenckim oświadczeniu demokrata stwierdził, że "nigdy nie zapomni tej chwili" i ponownie podziękował wszystkim zaangażowanym w akcję.

"Dotrzymana obietnica"

- Minęło wówczas prawie dziesięć lat od kiedy nasz naród został zaatakowany 11 września, a my poszliśmy na wojnę w Afganistanie, ścigając Al-Kaidę i jej przywódców. Bin Ladena ścigaliśmy do bram piekieł i dopadliśmy go - stwierdził prezydent USA. Tym samym - jak uznał Biden - Stany Zjednoczone "dotrzymały obietnicy złożonej wszystkim, którzy stracili bliskich 11 września" 2001 roku. Gospodarz Białego Domu zapowiedział dalsze wysiłki w celu zwalczania terroryzmu. Biden odnotował, że po dziesięciu latach Stany Zjednoczone wycofują wojska z Afganistanu, kończąc najdłuższą wojnę w historii Ameryki. W jego ocenie Al-Kaida jest tam "w stanie rozkładu". Zgodnie z harmonogramem amerykańscy żołnierze mają opuścić to państwo do 11 września 2021 roku. Proces wycofywania oddziałów już się rozpoczął.

Operacja Trójząb Neptuna

Po zamachach z 11 września Stany Zjednoczone zażądały, by afgańscy talibowie wydali im bin Ladena. Po odmowie Amerykanie zaatakowali Afganistan, odsuwając ich od władzy. Przez lata amerykańskie służby specjalne bezskutecznie poszukiwały najbardziej znanego terrorysty na świecie. Podejrzewano, że po ucieczce z Afganistanu ukrywał się na pakistańskich Terytoriach Plemiennych Administrowanych Federalnie. Osama bin Laden poniósł śmierć w trakcie Operacji Trójząb Neptuna na terenie swej rezydencji w pakistańskim Abbottabadzie, niedaleko Islamabadu.

Oficjalnie ciało założyciela i przywódcy Al-Kaidy pochowano w Oceanie Indyjskim w ciągu 24 godzin od śmierci, tak by nie stał się męczennikiem dla wyznawców islamu. W tajnej operacji udział wzięło ponad 20 komandosów Navy Seals. Zawczasu nie został o niej poinformowany rząd Pakistanu.

Dane z października 2020 roku

Wojna w Afganistanie

Po zamachach na World Trade Center w 2001 roku USA ogłosiły walkę z globalnym terroryzmem. Kilka miesięcy później Stany Zjednoczone rozpoczęły wojnę w Afganistanie, gdzie ukrywał się Saudyjczyk Osama bin Laden, stojący na czele Al-Kaidy, którą obarczono winą za ataki.

Reżim talibów upadł w 2001 roku w wyniku interwencji sił pod wodzą USA, ale rozpoczęta wtedy wojna trwa już dwie dekady.

Autor:kz/kab

Źródło: PAP