W Iranie cieszą się z "końca ery tyrana". "Piłka jest teraz po amerykańskiej stronie"

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

Do powrotu do porozumienia nuklearnego z 2015 roku wezwał prezydenta elekta USA Joe Bidena prezydent Iranu Hasan Rowhani. - Piłka jest teraz po amerykańskiej stronie - stwierdził. O ustępującym Donaldzie Trumpie powiedział, że to "koniec ery tyrana".

W środę o godz. 18 czasu polskiego Joe Biden zostanie zaprzysiężony na 46. prezydenta USA. Inauguracji prezydentury będą towarzyszyć liczne wydarzenia okolicznościowe, choć nie te tradycyjne.

Zaprzysiężenie Joe Bidena. Programy specjalne w tvn24.pl i TVN24 >>>

Prezydent Iranu Hasan Rowhani wezwał w środę prezydenta elekta do powrotu do porozumienia nuklearnego. - Jeśli Waszyngton powróci do układu nuklearnego z Iranem z 2015 roku, będziemy również w pełni przestrzegać naszych zobowiązań wynikających z tego porozumienia - zadeklarował przywódca na posiedzeniu rządu, które transmitowano w telewizji. - Piłka jest teraz po amerykańskiej stronie - dodał.

Wcześniej Biden zapowiedział, że Stany Zjednoczone ponownie przystąpią do porozumienia ograniczającego irański program nuklearny, jeśli Teheran powróci do ścisłego przestrzegania zawartych w nim zobowiązań. Natomiast kandydat na sekretarza stanu USA Antony Blinken zakomunikował we wtorek, że USA nie podejmą szybkiej decyzji w sprawie ponownego przystąpienia do umowy nuklearnej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Rowhani o Trumpie: jego polityka maksymalnego nacisku na Iran całkowicie zawiodła

Rowhani oświadczył w środę, że "dziś oczekujemy, że nowa administracja amerykańska powróci do praworządności i zobowiąże się, jeśli jest w stanie, do usunięcia w ciągu najbliższych czterech lat wszystkich czarnych plam na poprzednich czterech latach (rządów - red.)". Wezwał do zniesienia dotkliwych sankcji wobec Islamskiej Republiki Iranu.

Irański prezydent dodał, że kariera polityczna odchodzącego prezydenta USA Donalda Trumpa kończy się w środę, a "jego polityka maksymalnego nacisku na Iran całkowicie zawiodła". Rowhani wyraził zadowolenie z - jak to ujął - "końca ery tyrana".

Trump wycofał USA z porozumienia nuklearnego w 2018 roku

W maju 2018 roku prezydent Trump jednostronnie wycofał USA z porozumienia nuklearnego światowych mocarstw z Iranem, w ramach którego Teheran zgodził się ograniczyć wzbogacanie uranu w zamian za zniesienie nałożonych na Iran sankcji gospodarczych. Wycofując Stany Zjednoczone z porozumienia, Trump wskazał m.in. na realizowanie przez Iran programu rakiet balistycznych.

Kiedy w następstwie wyjścia z paktu USA zaostrzyły sankcje na Iran, Teheran stopniowo oficjalnie odstępował od zobowiązań zawartych w porozumieniu, a seria incydentów doprowadziła oba kraje na skraj konfliktu zbrojnego.

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości